Jak Panchgani stworzyło ikonę rocka

Freddie Bulsara w szkole św. Piotra, rok 1962
Freddie Bulsara w szkole św. Piotra, rok 1962

Zadrzewiony dziedziniec szkoły Św. Piotra w Panchgani, osobliwym pagórkowatym miasteczku, kiedyś dawno temu, rozbrzmiewał dźwiękami gitary Farrokha Bulsary. Oczywiście nikt wtedy sobie nie wyobrażał, że stanie się on gwiazdą rocka. Jednak Freddie Mercury, jak czcił go świat, ze swoim zespołem Queen, podobnie jak gwiazdy pokroju The Beatles i Rolling Stones, tworzył hit za hitem przez ponad dwie dekady.

Dziś [w 2011 r. – przyp. mike], 20 lat po jego śmierci, pamięć o nim pozostaje wciąż żywa w szkole Św. Piotra. To tutaj nauczyciel Joseph Dias pierwszy dostrzegł talent muzyczny Freddiego i zalecił mu specjalne lekcje. Także tutaj zaliczył swój muzyczny debiut, grając w szkolnym zespole The Hectics, wyśpiewując kawałki Elvisa Presleya, Cliffa Richardsa[1], Fats Domino i Little Richarda. Tak więc, jak na ironię, pierwszy z legendarnych koncertów Freddiego Mercury’ego miał miejsce tutaj, w Panchgani.

Oficjalna strona szkoły: http://st.peterspanchgani.org

Freddie rozpoczął naukę w szkole Św. Piotra w wieku 8 lat, a jego kolega z klasy, Subash Shah, obecnie profesor nauk politycznych, pamięta go jako introwertyka i samotnika. Mimo to był „urodzonym gwiazdorem”, który przemieniał się nagle, gdy tylko zaczynał grać w dormitorium swoją muzykę lub imitować ruchy Elvisa Presleya czy też Little Richarda. Ta podwójna tożsamość miała cechować go przez całe życie: człowiek, który był najprawdopodobniej najbardziej ekstrawaganckim frontmanem w historii rocka, w codziennym życiu okazywał się strasznie nieśmiały i delikatny. Szkolni koledzy nadali Freddiemu przydomek „Bucky”[2], w związku z jego króliczymi zębami. To okrutne przezwisko musiało boleć, jednak mimo wszystko nie zgodził się na noszenie aparatu ortodontycznego, gdyż najpewniej ktoś mu powiedział, że korekcja zębów pozbawi jego głos unikatowej 4-oktawowej skali. Muzyka była jego wielką pasją nawet w tak wczesnym wieku i był oczkiem w głowie pani Smith, nauczycielki muzyki. Dostrzegła jego naturalny talent i próbowała nakierować go na muzykę poważną, jednak on chciał po prostu grać rock ‘n rolla.

Jego pierwszy zespół, The Hectics, został założony przez 12-letniego kolegę z klasy, Bruce’a Murraya. „Jedyne czego tak naprawdę chcieliśmy, to zaimponować dziewczynom z sąsiedniej szkoły dla dziewcząt”, wspomina Murray. „Śpiewaliśmy takie hity jak Tutti Frutti, Yakkety Yak i Whole Lotta Lovin’. Freddie był wspaniałym muzykiem. Mógł zagrać prawie wszystko. Ponadto miał taki talent, że był w stanie zagrać piosenkę, którą raz usłyszał w radio. Pozostali z nas byli beznadziejni, z tanimi gitarami, bębnem i starą skrzynką po herbacie, którą przerobiliśmy na jednostrunową gitarę basową. Jednak zespół spełniał swój zamierzony cel: dziewczęta naprawdę nas kochały”. Jedną z tych żarliwych fanek była piękna nastolatka Gita Choksi, która była, jak twierdzą koledzy z klasy, pierwszą miłością Freddiego – mimo, że nie odwzajemniała jego uczucia. Dopiero wiele lat później, kiedy Freddie miał około 30 lat, przyznał się swojej dziewczynie, Mary Austin, że wydawało mu się, iż jest biseksualny. „Nie Freddie”, powiedziała mu delikatnie, „nie jesteś biseksualistą, jesteś gejem.”. Był to jeden z przełomowych momentów w jego życiu.

Z kolegami ze szkoły
Z kolegami ze szkoły

Poza rock ‘n rollem, szkolni koledzy pamiętają, że Freddie śpiewał utwory Laty Mangeshkar i Kishore’a Kumara[3], które usłyszał na Vividh Bharati[4] (badacze Queen twierdzą, że był to jeden z czynników mających wpływ na eklektyczne brzmienie zespołu). Był przeciętnym uczniem, ale utalentowanym artystą i niezłym sportowcem. Przykładowo, nie był świetnym bokserem, jednak był niesamowicie wytrzymały w ringu. Szkolni koledzy do dziś wspominają czasy, kiedy został sponiewierany w walce, lecz gdy sędzia chciał ją przerwać w połowie, Freddie nalegał, by kontynuować, cały posiniaczony i zakrwawiony. (Jednocześnie wspominają jego zaskakujący zwyczaj mówienia do innych chłopców „kochanie” – kolejne wczesne przyzwyczajenie, które pozostało mu do końca życia).

W 1962 r. Freddie opuścił szkołę Św. Piotra, oblewając egzaminy po 10. klasie. Przez chwilę kontynuował edukację w szkole Św. Marii w Bombaju, znanej ze swojej twardej dyscypliny (gdzie był rówieśnikiem Azima Premji[5], choć prezes Wipro go nie pamięta). Dwa lata później jego rodzina emigrowała do Wielkiej Brytanii i Freddie faktycznie narodził się na nowo w swingującym Londynie lat ’60. Stracił kontakt ze swoimi szkolnymi kolegami i w końcu zmienił nazwisko. W rezultacie wielu z nich, w tym dr Shah, nie zorientowali się, że wielki bóg rocka, Freddie Mercury, to w rzeczywistości ich dawny kumpel z Panchgani, Freddie Bulsara.

Czy któryś z nich przypuszczał, że skończy jako bogaty i sławny, pozostawiając po sobie majątek, wyliczany – nawet pomimo życia pełnego dzikich ekscesów – na prawie 20 milionów funtów? Szczerze mówiąc, nie. „Gdybym o tym wiedział,” mówi jeden z chłopców, z przekąsem, „prawdopodobnie bym się z nim ożenił.”.

Freddie Mercury, ikona rocka
Freddie Mercury w 1979 r., już jako gwiazda rocka

Co się stało z pozostałymi członkami The Hectics? Cóż, każdy z nich obrał zupełnie odmienną ścieżkę kariery: Victory Rana, perkusista, został generałem w armii Nepalu i przewodził pokojowym siłom ONZ na Cyprze. Farang Irani, basista, dołączył do rodzinnego biznesu restauratorskiego i obecnie prowadzi Bounty Sizzlers, restaurację w Pune. Derrick Branche emigrował do Anglii i został aktorem, z małymi rolami w „Mojej Pięknej Pralni”[6] i „Klejnocie w koronie”[7]. Bruce Murray, gitarzysta prowadzący, również emigrował do Anglii, gdzie „pracował w wielu zawodach nie dających perspektyw”, w międzyczasie grając w zespołach. Małżeństwo i rodzina w końcu pogrzebały nadzieje na zostanie gwiazdą rocka. Jako jedyny zachował kontakt z Freddiem, dopóki różnice w stylu życia nie uczyniły tego niemożliwym. Dziś prowadzi sklep muzyczny w Bedford i jest managerem zespołu, The Quireboys, którego album znalazł się na listach przebojów w latach ’90.

Kiedy Freddie zmarł 20 lat temu, został skremowany, a jego prochy pochowano na parsyjskim cmentarzu w Brookwood, za Londynem. Próbowałem zlokalizować jego nagrobek, jednak mi się to nie udało. Mówi się, że przyczyną tego była jego obawa, iż jakiś zwariowany fan będzie chciał go wykopać, więc pochowano go pod zmienionym nazwiskiem. Smutnie anonimowy koniec dla kogoś tak popularnego podczas swojego życia. W międzyczasie Św. Piotr stał się miejscem pielgrzymek dla fanów Freddiego z całego świata, a przedsiębiorczy absolwent oferuje nawet „Wycieczki Freddiego Mercury’ego po Indiach” – obejmują one m.in. wycieczkę do szkoły, lunch z jego kolegą, Farangiem Iranim, fotografię ze spaloną obudową jego starego pianina Moutrie, a nawet możliwość zakupu bordowo-żółtego szkolnego swetra Freddiego za 40 dolarów. Wycieczki organizuje, dość adekwatnie, Mercury Travels.

Tytuł oryginału: Going Ga Ga – How Panchgani made a rock icon called Freddie Mercury
Autor: Anvar Alikhan
Źródło: http://www.outlookindia.com/article.aspx?278845
Tłumaczenie: mike

—————————————

[1] Właściwie Cliffa Richarda.
[2] Buck – samiec królika.
[3] Lata Mangeshkar i Kishore Kumar to znani indyjscy piosenkarze, pracujący przede wszystkim w branży filmowej.
[4] Indyjskie radio założone w 1957 r.
[5] Indyjski magnat biznesowy oraz filantrop, prezes międzynarodowego przedsiębiorstwa Wipro Ltd., trudniącego się IT, konsultingiem biznesowym oraz usługami outsourcingowymi.
[6] Org. My Beautiful Laundrette.
[7] Org. Jewel in the Crown.

Zobacz również: Koncerty Freddiego Mercury’ego: Wczesne Lata (1958 – 1970).

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s