Wystawa o Queen w Montreux

qse
Jedno z pomieszczeń wystawy w Montreux

Brian May i Roger Taylor byli obecni w poniedziałkowy wieczór (2 grudnia) w Montreux podczas otwarcia nowej wystawy poświęconej długiej relacji łączącej Queen ze szwajcarskim miastem. W czasie ich wizyty, May mówił także o nadchodzącym filmie opartym o życie i czasy Freddiego Mercury’ego.

Wydarzenie zbiegło się w czasie z przedłużeniem przez Queen kontraktu łączącego ich z Universal Music Group oraz obietnicą wydania rzadkiego, niepublikowanego wcześniej materiału. Umowa została pierwotnie zawarta w 2010 r., kiedy rozpoczęto program wznowienia podstawowego katalogu grupy, po raz pierwszy w historii za pośrednictwem Island Records.

Queen: The Studio Experience (pl. Queen: Doświadczenie w studio) skupia się na ich długiej historii w Montreux, gdzie pracowali w Mountain Studios i stworzyli tam sześć albumów, w latach 1979 – 1995. Wystawa zawiera bogactwo memorabiliów Queen, kostiumy, instrumenty, pisane ręcznie oryginały tekstów piosenek do takich utworów jak One Vision czy Tie Your Mother Down, a także inne artefakty.

Brian May, Roger Taylor i Justin Shirley-Smith w dniu otwarcia wystawy
Brian May, Roger Taylor i Justin Shirley-Smith w dniu otwarcia wystawy

Ponadto umieszczono tam małe kino i, jako główne pomieszczenie, oryginalny pokój kontrolny studia, w którym fani mogą zasiąść za konsoletą i operować suwakami, w celu stworzenia własnych miksów z oryginalnych taśm Made In Heaven oraz Mother Love, która zawiera ostatnią ścieżkę wokalną zarejestrowaną przez Mercury’ego przed jego śmiercią wywołaną przez AIDS w 1991 r.

Wystawa, sponsorowana przez Fondation Barrier, jest bezpłatna, jednak zachęca się do datków na Mercury Phoenix Trust – organizacji założonej przez Queen i Jima Beacha.

Montreux kryje dla nas wiele wspomnień, przeważnie dobrych, niektórych gastronomicznych, niektórych muzycznych, niektórych alkoholowych”, powiedział Taylor. „Dopiero co obejrzeliśmy wystawę i czujemy się zaszczyceni. Mamy nadzieję, że stanie się częścią wielu atrakcji w tym pięknym rejonie Szwajcarii.”.

Queen w Mountain Studios, początek lat 80.
Queen w Mountain Studios, początek lat 80.

Brian May podzielił się wrażeniami z pierwszego obejrzenia wystawy. „To bardzo dziwne dla Rogera i dla mnie, chodzić tutaj i obserwować to miejsce, w jakiś sposób kusząco prawdziwe, takie, jakim było”, powiedział. „Największym szokiem było zobaczenie schodków do kasyna, gdzie obecnie naprawdę znajduje się kasyno. Dawniej ustawialiśmy tam cały nas sprzęt. Teraz miejsce to wypełniają automaty.”.

„Wszyscy mnie pytają, dlaczego Montreux? To bardzo piękne miejsce, które było dla nas bardzo inspirujące, zwłaszcza dla Freddiego w jego ostatnich dniach. Poza tym było to dla nas bardzo prywatne miejsce, miejsce, gdzie mogliśmy być ze sobą bardzo intymnie. Ludzie w Montreux zawsze byli bardzo otwarci, a zarazem bardzo dyskretni. Nigdy nie okazywali się napastliwi, dlatego czujemy się tu jak u siebie, to bardzo rodzinne uczucie.”.

Wejście do Mountain Studios
Wejście do Mountain Studios

„Przyjechaliśmy tu w ciemno, nie mając pojęcia jak to będzie”, kontynuował May. „Pierwsze co zrobiliśmy na miejscu, to spotkanie z [inżynierem i współproducentem] Dave’m Richardsem, któremu muszę ogromnie podziękować, ponieważ w pewnym sensie stał się członkiem naszej rodziny. Jest najważniejszym powodem, który skłonił nas do pozostania w Montreux. Po drugie, cała ekipa, [inżynier] Justin Shirley-Smith był tutaj. Później udało mi się go podkraść i zabrać z powrotem do Anglii. Niemniej cały zespół zachowywał się wobec nas fantastycznie.”.

„Zauważyłem, że każdy z nas daje kompletnie sprzeczne rady, co jest typowe. Musisz zrozumieć, jesteśmy jak bracia, ale walczymy jak pies z kotem. Freddie byłby pierwszym, który by to powiedział. Zatem możesz poczuć tę całą atmosferę, siedzieć tam, bawić się przyciskami i dołączyć do rodziny. Mamy nadzieję, że ta wystawa zbliży nas do Montreux.”.

May także przybliżył informacje o postępach przy pracy nad filmem. „Zajęło nam to dużo czasu, częściowo dlatego, że musieliśmy zebrać odpowiednich ludzi i stworzyć odpowiedni scenariusz. Opowiada on oczywiście historię o czasach Freddiego, trochę z lat wcześniejszych, trochę z późniejszych, a także o naszym życiu.„.

Mieliśmy problem z uświadomieniem sobie o czym w zasadzie jest ten film, ale kilka tygodni temu usiedliśmy z osobą, która jest naszym nowym, wspaniałym reżyserem i okazało się, że to, o co naprawdę chodzi, to rodzina. Grupa w takich sytuacjach staje się mocno zespolonym organizmem. Spędzaliśmy ze sobą więcej czasu niż ze swoimi dziećmi, naszymi rodzicami czy naszymi partnerami. Historia opowiedziana w filmie, to historia rodziny, jak ewoluuje i co dzieje się, gdy zostaje rozdzielona, co dzieje się na samym końcu.”.

Queen wystąpił z frontmanem Adamem Lambertem podczas naszpikowanego gwiazdami iHeartRadio Festival w Las Vegas, który odbywał się 20. i 21. września 2013 r.

Queen w Montreux, 1978 r.
Queen w Montreux, 1978 r.

W pobliżu wystawy i słynnego nabrzeża, znajduje się statua Mercury’ego, spoglądającego z uniesioną do góry ręką na jezioro Genewskie. May wyjaśnił, że pomnik jeszcze bardziej odzwierciedla związek zespołu z Montreux. „Kiedy Freddie zmarł, zrodził się bardzo potężny ruch, by umieścić jego posąg w Hyde Parku, w Londynie, jednak pomysł został odrzucony. Władze tego miasta powiedziały <<tak, chcemy statuę>>.”.

Gości wkraczających na teren wystawy wita typowo wylewny cytat ich dawnego frontmana. „Spójrzmy prawdzie w oczy, kochani”, mówi Mercury, „Jesteśmy najbardziej niedorzecznym zespołem, jaki kiedykolwiek istniał.”.

Źródło: classicrockmagazine.com

Tłumaczenie: mike

PS Więcej informacji o wystawie na queenstudioexperience.com.
PS2 Zobacz wideo reportaż The Telegraph z wystawy – KLIK.
PS3 Zobacz podgląd na żywo wejścia do studio – KLIK.

2 komentarze

  1. Szkoda, że wyprawa tam to duże koszty, ale na pewno kiedyś to zobaczę. Wreszcie miejsce, w którym można zobaczyć tyle ciekawych pamiątek!

  2. Koszty sa ale warto kazdej zlotowki euro czy franka…Magicznie Cudne Miejsce … ja juz bylam i pojade kiedys jeszcze raz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s