Nowa wersja „Do They Know It’s Christmas?” z udziałem Rogera

image
Midge Ure i sir Bob Geldof; konferencja prasowa, 10.11.2014 r.; fot.: BBC

Geldof i Midge Ure nagrają w sobotę (15 listopada) nową wersję Do They Know It’s Christmas? wraz z producentem Paulem Epworthem.

Chris Martin z Coldplay, Foals oraz Ed Sheeran wystąpią w nowym charytatywnym singlu Band Aid 30, odnoszącym się do trzydziestej rocznicy oryginalnego wydania przez Band Aid Do They Know It’s Christmas?.

Podczas dzisiejszej (10 listopada) konferencji prasowej w Londynie, organizatorzy oryginalnego Band Aid – Midge Ure i Bob Geldof – ogłosili, że wszystkie środki ze sprzedaży singla zostaną przeznaczone na walkę z wirusem Ebola w zachodniej Afryce. Ure potwierdził, że słowa oryginalnej piosenki zostaną nieco zmienione, by odzwierciedlić wyzwania, jakim musi się stawić współczesna Afryka, odniesienia do głodu zostaną wycięte.

Geldof powiedział: „Wiemy, że możemy zawrzeć wirusa Ebola; mamy lekarzy, pielęgniarki, lekarstwa i systemy rządowe, mamy pieniądze. [Ludzie] znowu umierają, gdyż są niesamowicie biedni. W żadnym wypadku nie można tego akceptować.”.

Oficjalne logo Band Aid 30
Oficjalne logo Band Aid 30

Lista renomowanych artystów, którzy zaangażują się w nowe nagranie obejmuje także One Direction, Jessie Ware, Fuse ODG, Emeli Sande, Sam Smith, Sinead O’Connor, Ellie Goulding, Elbow oraz Rogera Taylora z Queen. Organizatorzy chcieli też zapewnić występ Rity Ory, ale piosenkarka będzie brać udział w nagraniach do programu BBC The Voice, więc w ten weekend będzie niedostępna.

Midge Ure wspomniał także, iż obok zespołowej wersji utworu, fani będą mieli możliwość pobrania alternatywnych wersji piosenki, zaśpiewanych w całości przez poszczególnych artystów.

David Bowie został poproszony o nagranie wprowadzenia do oficjalnego teledysku, zaś Bono – który pojawił się w pierwotnej wersji utworu oraz w jej inkarnacji z 2004 r., Band Aid 20 – również będzie obecny podczas nagrania, ale nie potwierdzono czy odtworzy swoją słynną linijkę „Well, tonight thank God it’s them, instead of you”. Geldof i Ure przekazali prasie, że wersy zostaną przydzielone poszczególnym artystom w dniu nagrania.

Współpracownik Adele, Paul Epworth, spotka się z artystami w celu nagrania piosenki w sobotę (15 listopada) w Sarm w londyńskim Notting Hill – tym samym studiu, gdzie nagrano Band Aid w 1984 r. Utwór będzie dostępny do pobrania za 99 pensów 17 listopada, a trzy tygodnie później ukaże się CD w cenie 4 funtów. Zdobywczyni nagrody Turnera Tracey Emin zaprojektuje okładkę.

Sir Bob Geldof i Roger Taylor; wystawa fotograficzna Nikolaia Von Bismarcka - "In Ethiopia"; Londyn, 3.12.2013 r.
Sir Bob Geldof i Roger Taylor; wystawa fotograficzna Nikolaia Von Bismarcka – „In Ethiopia”; Londyn, 3.12.2013 r.

Geldof rozpoczął konferencję prasową słowami: „Witam na najgorzej na świecie utrzymanym sekrecie”, odnosząc się do zeszłotygodniowej wiadomości o planach wydania singla. Stwierdził, że zdecydował się na nagranie nowej wersji singla po otrzymaniu telefonu z ONZ, że Afryka potrzebuje „20 razy” większej pomocy, niż obecnie otrzymuje, jeśli ma zwalczyć rozprzestrzenianie się wirusa Ebola.

„Nie lubię robić takich rzeczy”, powiedział. „To nudne i żenujące musieć dzwonić do ludzie i prosić o wzięcie w tym udziału. Robimy to dla osób, które potrzebują wsparcia. Nie tylko dla tych zarażonych tą paskudną chorobą, ale także wolontariuszy, którzy ryzykują własne życie, by się nimi opiekować.”.

„Nie ma znaczenia, że nienawidzisz piosenki lub zaangażowanego artysty”, dodał Geldof. „Kup to, ściągnij. Za wszystko zapłać, to tylko funciak.”.

Charytatywny singiel nie pojawi się na serwisie Spotify przed nadejściem stycznia, Geldof określił się „Taylor Swift-ianinem”, po tym jak w zeszłym tygodniu piosenkarka zdecydowała się na usunięcie swojej muzyki ze Spotify.

Geldof dodał, że pracuje z Quincym Jonesem (producentem Michaela Jacksona) nad amerykańską wersją Band Aid, a także, iż w planach jest wersja niemiecka i francuska, w tę ostatnią miałby być zaangażowany Daft Punk. Jones nagrał amerykańską odpowiedź na Band Aid, piosenkę We Are the World USA For Africa z 1985 r.

Oryginalny singiel Band Aid został wyprodukowany przez Midge’a Ure’a, wzięli w nim udział m.in.: Bono, George Michael, David Bowie, Duran Duran, Jody Watley oraz Boy George. Wszystkie zyski przeznaczono na walkę z głodem w Etiopii. Kolejne dwie wersje utworu wydano w 1989 i 2004 r.

Geldof wcześniej mówił o tym, że aktywizm miał nieodwracalny wpływ na jego karierę muzyczną, wyrażając pogląd, iż mógł osiągnąć sukces na miarę Stinga czy Paula Wellera. „To całkowicie pozbawiło mnie umiejętności robienia tego, co kocham”, powiedział w rozmowie z Evening Standard w 2012 r. „Gdyby tak się nie stało, to myślę, że mógłbym lepiej przejść od The Boomtown Rats do kariery solowej, bardziej w stylu Paula Wellera lub Stinga.”.

Tytuł oryginału: Bob Geldof recruits Chris Martin, Bono, Foals
and many more for Band Aid 30
Autor: David Renshaw
Źródło: NME News
Tłumaczenie: mike

ornament

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s