Naukowcy zbadali głos Freddiego

freddie-a-kind-of-magic-album-recording-session
Podczas sesji do albumu ‚A Kind Of Magic’

Grupa badaczy z Austrii, Czech i Szwecji postanowiła zrobić analizę akustyczną głosu Freddiego Mercury’ego, aby w końcu dowiedzieć się dlaczego tak bardzo kochamy jego wokal. W swoim eksperymencie autorzy wykorzystali zarówno archiwalne nagrania, jak i wokalistę rockowego, który miał imitować głos Freddiego Mercury’ego. 

Co odkryli? Po pierwsze poddali pod wątpliwość powszechnie powtarzany fakt, że wokalista Queen miał czterooktawowy głos. Badanie nie było tego w stanie potwierdzić, więc naukowcy nie przyjęli tego jak pewnik. Prowadzący badanie Christian Herbst – austriacki muzykolog – powiedział, że skala głosu Mercury’ego była „typowa dla zdrowego, dorosłego mężczyzny – ni mniej ni więcej”.

Po drugie, doszli również do wniosku, że wokalista Queen

„prawdopodobnie miał barytonową barwę głosu, ale śpiewał jak tenor.”

Stąd wniosek, że jego wysoki rejestr i drżący falset były wynikiem wyjątkowej kontroli nad własnym wokalem, nie naturalną predyspozycją. Mercury był w stanie opanować dwa rejestry głosu – rejestr piersiowy (rezonans w klatce piersiowej) i rejestr głowowy (rezonans w głowie). Co więcej, potrafił również harmonijnie połączyć je w jedność – umiejętność, którą nie każdy wokalista jest w stanie opanować.

W swojej analizie muzykolodzy wykorzystali również nietypową technikę. Użyli do tego kamery rejestrującej 4 tysiące klatek na sekundę (standard to ok. 24 klatki na sekundę) oraz wokalisty rockowego imitującego głos Freddiego Mercury’ego.
Imitujący wokalista śpiewał growlem, aby dać analitykom wyobrażenie tego jak mogła pracować krtań Mercury’ego podczas wytwarzania tego typu dźwięków.

Okazało się, że gdy Freddie Mercury śpiewał, powstawał dźwiękowy fenomen, nazywany przez specjalistów subharmonicznością. Polega on na tym, że nagle przeskakujemy z naturalnej dla danego dźwięku częstotliwości do niższego rejestru. Przejście to jest trudną techniką i nie każdy muzyk jest w stanie je wykonać.

Naukowcy zauważyli też, że wokal Mercury’ego lekko przypominał specyficzny śpiew gardłowy (alikwotowy) i pomimo że nie osiągał aż tak ekstremalnie subharmonijnych rejestrów, umiejętności zmarłego wokalisty Queen są godne podziwu.

Źródło: metrocafe.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s