Nie żyje Rick Parfitt – gitarzysta Status Quo

_93119749_parfitt

Nie żyje Rick Parfitt, gitarzysta rytmiczny, wokalista oraz kompozytor, członek zespołu Status Quo. Muzyk zmarł 24 grudnia 2016 r. w godzinach przedpołudniowych. Miał 68 lat.

Zmarł w szpitalu w Marbelli w Hiszpanii, w wyniku rozległej infekcji, po przyjęciu do szpitala w miniony czwartkowy wieczór w związku z komplikacjami związanymi z urazem ramienia spowodowanego upadkiem.

Ta tragiczna wiadomość pojawiła się w czasie, gdy Rick nie mógł się doczekać rozpoczęcia kariery solowej z nowym albumem oraz autobiografią planowaną na 2017 r., po tym, gdy opuścił Status Quo z powodów zdrowotnych.

Będzie go brakowało jego rodzinie, przyjaciołom, członkom zespołu, managementowi, ekipie oraz oddanym zastępom fanów z całego świata, których zyskał w czasie 50-letniej monumentalnej kariery ze Status Quo.

Rick zostawił po sobie żonę Lyndsay, ich bliźniaki Tommy’ego i Lily oraz dorosłe dzieci Ricka – Ricka Jr-a i Harry’ego.

Na tym etapie nie będzie więcej komentarzy, rodzina Ricka oraz zespół proszę o respektowanie prywatności w tych trudnych chwilach.

– oficjalne oświadczenie rodziny Parfitt i Simona Portera – managera Status Quo.

Jestem zszokowany i zasmucony, słysząc o odejściu Ricka Parfitta. Ciężko znaleźć słowa, prawdziwie i radośnie potrząsałeś naszym światem. Spoczywaj w pokoju, drogi kumplu.

– Brian May.

15697928_1394645970548663_8333589664958388663_n
fot.: brianmay.com

Rick Parfitt urodził się 12 października 1948 r. w Woking, Surrey, jako syn agenta ubezpieczeniowego („pijaka i hazardzisty”) oraz pracownicy cukierni. Po gitarę sięgnął w wieku 11. lat. Karierę muzyczną rozpoczął w kabaretowym trio The Highlist, poprzez które poznał Francisa Rossiego, grającego w grupie The Spectres, następnie przekształconej w Traffic Jam. Parfitt dołączył do formacji w 1964 r., z kolei w 1967 r. Traffic Jam zmienili nazwę na „The Status Quo” (niedługo później – „Status Quo”). Znakiem rozpoznawczym gitarzysty stał się biały Fender Telecaster 1965.

Status Quo w czasie swojej przesło 50-letniej kariery mieli pewne związki z Queen, m.in. otwierali Live Aid w 1985 r., utworem Rockin’ All Over the World, z kolei w 1986 r. supportowali zespół podczas pięciu koncertów trasy Magic (9 lipca w Newcastle, 11 i 12 lipca na Wembley, 16 lipca w Manchesterze oraz 9 sierpnia w Knebworth).

fot.: brianmay.com
fot.: brianmay.com

Ponadto Brian przyjaźnił się zarówno z Rickiem Parfittem, jak i Francisem Rossim, w 1995 r. wziął udział w sesji do albumu Status Quo – Don’t Stop, podczas której zarejestrowano utwory Raining in My Heart oraz  instrumentalny cover The Shadows zatytułowany FBI. Ten pierwszy trafił na Don’t Stop, drugi – prawdopodobnie nagrywany z myślą o projekcie Maya „Heroes” – pojawił się na albumie Twang!: A Tribute to Hank Marvin & the Shadows, EP-ce Briana Retro Rock Special, a także singlach Why Don’t We Try Again (wydanie UK) oraz On My Way Up (wydanie holenderskie). Zarówno Parfitt, jak i Rossi wspierali Briana w kampanii reklamowej składanki The Best Air Guitar Album In The World… Ever!

Parfitt od lat borykał się z problemami zdrowotnymi – w 1997 r. wszczepiono mu poczwórny bypass, lekarze poinformowali go wtedy, że może umrzeć w każdej chwili, jeśli nie odstawi alkoholi, papierosów oraz narkotyków. W 2005 r. zaistniało u niego ryzyko wystąpienia raka przełyku. W grudniu 2011 r. przeszedł kolejny zawał i związaną z nim operację, po kolejnym zawale – w sierpniu 2014 r. – założono mu stent, a sam muzyk wyznał, że kolejny atak serca zmusił go do rzucenia palenia i alkoholu po przeszło 5o-ciu latach. Po następnym zawale – 14 czerwca 2016 r. wycofał się z koncertowania.

ornament

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s