Taśmy – nieznane, zaginione, odnalezione

W ostatnich miesiącach Queen (zwłaszcza Brian) zaczął poruszać temat rozmaitych nagrań, nieznanych zwykłym śmiertelnikom. Część z nich właśnie odnaleziono, inne zaginęły, o istnieniu jeszcze innych po prostu się mówi. Czy to znak nadejścia czegoś „nowego” ze stajni naszego ukochanego zespołu? Znając dotychczasową politykę wydawniczą – pewnie niekoniecznie. Czy to o czym wspominają muzycy jest godne uwagi? Oceńcie sami! 🙂

W lutowym wydaniu magazynu Classic Rock (numer 285), w którym na 14. stronach Brian i Roger świętują 50-lecie zespołu, Brian wspomina o odnalezieniu taśmy z jednym z pierwszych koncertów zespołu, zagranym w Imperial College(alma mater Maya):

Zawsze staramy się wyszukiwać rzeczy, które mają istotną wartość historyczną. Jest na przykład ta taśma, która wypłynęła ostatnio, co bardzo mnie ekscytuje, a na której jest jeden z naszych pierwszych koncertów, które graliśmy w Imperial College. Nawet nie wiedziałem, że mam tę taśmę.

Brzmimy na niej w sposób bardzo nieukształtowany. Słyszeć Freddiego na tym etapie jego rozwoju jest bardzo fascynujące. Miał w sobie całą tę wolę, charyzmę oraz pasję, ale nie miał jeszcze szansy okiełznać swojego głosu. To powoduje, że się troszkę waham, bo nie mam pewności czy Freddie byłby zadowolony, gdyby usłyszał siebie z tego okresu. Z drugiej strony odnoszę dziwne wrażenie, że gdyby żył i siedział tu teraz z nami, to myślałby to samo, co ja: „Oh, Skarbie, byliśmy wtedy dziećmi”.

Zastanawiamy się, co z tym zrobić. Kilka lat temu mieliśmy bardzo asekuracyjne podejście i myśleliśmy: „Nikt nie powinien tego słyszeć, bo to bardzo niedopracowane granie.”. Jednak teraz, na etapie życia, w którym się znajdujemy, potrafimy sobie wybaczyć. Nie wstydzimy się tego, na jakim etapie się wtedy znajdowaliśmy. Wtedy to byliśmy my przeciw całemu Światu.

~ Brian May

Z kolei w rozmowie z początku marca dla Total Guitar, gdzie Brian opowiadał o procesie powstawania „Bohemian Rhapsody” (utworu, nie filmu), May wspomniał o pewnym wydarzeniu z przeszłości:

Któregoś dnia, kiedy przyszedłem do studia, Freddie powitał mnie z wielkim uśmiechem na twarzy, włożył kasetę do odtwarzacza i powiedział: „Posłuchaj tego, Skarbie. Zaskoczy Cię to.”. Okazało się, że spędził cały poranek na kompilowaniu wszystkich solówek gitarowych, które był w stanie znaleźć na naszych nagraniach i złożył je w jedną całość.

To było całkiem zdumiewające. Strasznie żałuję, że nie mogę znaleźć tej kasety. Nigdy niczego nie wyrzucam. Jestem zbieraczem. Zatem ta kaseta powinna gdzieś tam być. Freddie był zawsze bardzo dumny z tego co robiłem i z tego co zrobiliśmy razem jako zespół.

~ Brian May

Z kolei w najnowszym wydaniu magazynu Recor Collector, poświęconemu w całości Queen, Brian i Roger przybliżają czytelnikom wspólną sesję z Davidem Bowiem, podczas której powstało „Under Pressure”.

Jeśli zajrzymy w archiwa, to pewnie znajdziemy te nagrania. Graliśmy razem wszystko to, co przyszło nam do głowy. Naprawdę przypadkowe rzeczy, jak np. covery Cream. Pamiętam, że zagraliśmy „NSU” i „I Feel Free”, dla zabawy, aż w końcu stwierdziliśmy – nagrajmy coś własnego.

~ Roger Taylor

May natomiast wspomina, że podczas tych sesji zapoczątkowane prace nad utworem „I Go Crazy”, który w ostatecznej wersji wylądował na stronie B singla „Radio Ga Ga”

To zupełnie inna wersja od tej, którą zaczęliśmy z Davidem. [Under Pressure] stało się naszym priorytetem. Dlatego też poza nim mamy tylko kilka szkiców innych kawałków.

~ Brian May

Czy którakolwiek z taśm ujrzy kiedyś światło dzienne, czy też zespół pobudza tylko nasze apetyty i wyobraźnie? Czas pokaże.

Źródła: Guitar World, Total Guitar, The Guardian, Loudwire
Opracował: mike

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s