Koncerty Briana Maya: Another World Promo Tour (1998)

W marcu 1998 r. album Another World był już prawie gotowy. Trzon ekipy pracującej nad nowym wydawnictwem stanowili Spike Edney, Cozy Powell, Neil Murray oraz Jamie Moses. Nie dziwi zatem fakt planów na przeprowadzenie dość szybkiej promocji krążka w maju i czerwcu oraz zorganizowania światowego tournée między wrześniem a listopadem 1998 r. (wszak praktycznie cały Brian May Band był w komplecie). Niestety los płyty, a zwłaszcza koncertów stanął pod znakiem zapytania w kwietniu tego samego roku. 5 kwietnia Cozy Powell zginął w wypadku samochodowym na autostradzie M4 pod Bristolem (Anglia) prowadząc swój samochód Saab 9000 z prędkością 167 km/h podczas złej pogody. Jak donosiło w tamtym czasie BBC, Powell w trakcie zdarzenia był pod wpływem alkoholu, nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz prowadził rozmowę przez telefon komórkowy. Dla Briana, który od czasu nagrywania Back to the Light zaprzyjaźnił się i zżył z Cozym, był to olbrzymi cios. Mimo to zespół nie zdecydował się na odwołanie koncertów i w maju 1998 r. ruszył w mini-trasę (podobną do tej z 1992 r. – CZYTAJ) promującą album. Zmarłego perkusistę zastąpił Steve Ferrone (który nagrał również bębny w tytułowym utworze – Another World), po raz kolejny zmienił się również skład chórków – za Catherine Porter i Shelley Preston pojawiły się znane z Björn Again (australijskiego tribute bandu zespołu ABBA) Zoe Nicholas Susie Webb. Tak zreformowany Brian May Band zaczął występować w telewizji (grając przeważnie jedną lub dwie piosenki – On My Way Up oraz Driven By You; wyjątkiem był występ w telewizji VH1, gdzie zagrano 30-minutowy set) oraz dał trzy próbne koncerty w Rzymie (5.06.), Paryżu (9.06.) oraz Loncynie (11.06.). Były one o tyle wyjątkowe, że utwory grano w pół-akustycznej aranżacji, także Red Special z głównego instrumentu Maya, stała się jedynie pomocniczym.

Skład The Brian May Band: Brian May (wokal, gitara prowadząca), Jamie Moses (gitara rytmiczna), Neil Murray (gitara basowa), Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), Steve Ferrone (perkusja), Zoe Nicholas (chórki), Susie Webb (chórki)

Brian May, Londyn, 11 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com
Brian May, Londyn, 11 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com

Liczby:

 • Koncerty

– łącznie: 3
– w Europie: 3

 • Występy telewizyjne

– łącznie: 8
– w Europie: 8

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– Włochy (2)
– Francja (3)
– Anglia (3)
– Hiszpania (1)
– Niemcy (1)
– Księstwo Monako (1)

Typowa setlista:

 1. Only Make Believe – cover utworu Conwaya Twitty
 2. On My Way Up
 3. Driven By You
 4. Why Don’t We Try Again?
 5. Tie Your Mother Down (ze wstępną historyjką)
 6. Let Your Heart Rule Your Head
 7. Hammer to Fall (slow/fast)

Ciekawostki:

 • Podczas tej mini-trasy powstała nowa aranżacja utworu Hammer to Fall (wolno-szybka), znana m.in. z albumu Return of the Champions grupy Queen + Paul Rodgers. Jej pomysłodawcą był prawdopodobnie Jamie Moses.
 • Obecność w setliście utworu Only Make Believe uzasadnia fakt, że zanim Brian zdecydował się na wydanie albumu Another World, pracował nad projektem Heroes – zbiorem coverów artystów, którzy mieli wpływ na Maya. Między 1996 a 1998 r. nagrano sporo takich coverów, część z nich (Slow Down, One Rainy Wish) trafiła na Another World, a część na single lub EP-ki: japońską Red Special oraz amerykańską Retro Rock Special. Wśród nich znalazł się m.in. wspomniany Only Make Believe.

  Brian May, Rzym, 5 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com
  Brian May, Rzym, 5 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Why Don’t We Try Again? oraz Let Your Heart Rule Your Head nie stały się podstawowymi utworami podczas światowej trasy Another World. Pierwszy z nich zagrano tylko raz, a drugi trzy razy.
 • Na wspomnianej już japońskiej EP-ce Red Special znalazły się dwa utwory w wersjach koncertowych. Oba pochodzą z koncertu w Paryżu (9.06.), a są to: On My Way Up [POSŁUCHAJ] oraz Hammer to Fall [POSŁUCHAJ].
 • Większość występów telewizyjnych składała się z wykonania jednej piosenki (On My Way Up), góra dwóch (On My Way Up, Driven By You). Wyjątkiem od tej zasady jest występ dla telewizji VH1z 16 czerwca 1998 r. Zagrano wtedy
  Brian May (tym razem z Red Special), Rzym, 5 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com
  Brian May (tym razem z Red Special), Rzym, 5 czerwca 1998 r.; fot.: queenconcerts.com

  następujące utwory: On My Way Up, Driven By You, Why Don’t We Try Again?, Only Make Believe oraz Tie Your Mother Down. Steve’a Ferrone na perkusji zastąpił Martin DitchmanWystęp był rejestrowany i emitowany przez VH1 mniej więcej tydzień po nagraniu. Dziś jest dostępny w Internecie [WIDEO]

 • Część pozostałych występów telewizyjnych jest również dostępna on-line:

– 30 maja 1998 r. (Francja) – On My Way Up [WIDEO]
– 31 maja 1998 r. (Niemcy) – Improwizacja z Rickiem Parfittem (Status Quo) [WIDEO]
– 3 czerwca 1998 r. (Hiszpania) – On My Way Up (playback) [WIDEO]
– 20 czerwca 1998 r. (Księstwo Monako) – On My Way Up (playback) [WIDEO]

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach The Brian May Band (i nie tylko!): queenconcerts.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s