Koncerty Briana Maya: Back to the Light Tour (1992)

Po śmierci Freddiego Mercury’ego, 24 listopada 1991 r., Brian May postanowił radzić sobie z cierpieniem po stracie przyjaciela poprzez rzucenie się w wir pracy. Najpierw dokończył swój solowy album – Back to the Light – następnie zaś ruszył w światową trasę koncertową, by go promować. W wielu wywiadach May przyznawał, że była to jedyna forma terapii, na jaką był w stanie wpaść.

Cozy Powell i Brian May
Cozy Powell i Brian May

Chociaż oficjalnie The Brian May Band powołano do życia pod koniec 1992 r., to jego wczesna forma powstała już 19 października 1991 r., kiedy to May był gospodarzem rockowej nocy festiwalu Guitar Legends w Sevilli. Wówczas w skład zespołu Briana weszli: Cozy Powell (perkusja), Mike Moran (instrumenty klawiszowe), Rick Wakeman (instrumenty klawiszowe), Maggie Ryder, Miriam Stockley i Chris Thompson (chórki). Pierwszy oficjalny skład (podany poniżej) sformowano na potrzeby minitrasy po Ameryce Południowej, gdzie May supportował Joe Cockera The B-52’s podczas festiwali muzycznych. Miała to być rozgrzewka przed „właściwą trasą” promującą Back to the Light. Obok utworów z solowego krążka gitarzysty, na koncertach grano również przeboje Queen, których May był kompozytorem (z wyjątkiem Love of My Life Freddiego). Warto nadmienić, że ten pierwszy skład przetrwał jedynie tę krótką trasę, po której Brian dokonał kilku zmian personalnych, gdyż uznał, że grupie brakuje zgrania.


Skład The Brian May Band:
 Brian May (wokal, gitara prowadząca), Mike Caswell (gitara rytmiczna), Neil Murray (gitara basowa), Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), Cozy Powell (perkusja), Maggie Ryder (chórki), Miriam Stockley (chórki), Chris Thompson (chórki)

Logo Briana
Logo Briana

Liczby:

 • Koncerty

– łącznie: 5
– w Ameryce Południowej: 5

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– Argentyna (2)
– Chile (1)
– Urugwaj (1)
– Brazylia (1)

Typowa setlista:

 1. The Dark [taśma]
 2. Tie Your Mother Down
 3. Driven By You
 4. Back to the Light
 5. Love Token
 6. Love of My Life
 7. Let Your Heart Rule Your Head
 8. Too Much Love Will Kill You
 9. Now I’m Here
 10. Guitar Solo
 11. Resurrection/Drum Solo
 12. Last Horizon
 13. Hammer to Fall

Rzadziej grane utwory:

 • Since You’ve Been Gone – tylko w Buenos Aires (1.11.)
 • Rollin’ Over – Buenos Aires (1.11.) i Chile (3.11.)
 • ’39 (intro) – Montevideo (5.11.), Buenos Aires (6.11.) i Rio de Janeiro (9.11.)
 • Let Me Out – Buenos Aires (1.11.) i Rio de Janeiro (9.11.)

Ciekawostki:

 • Podczas tej minitrasy The Brian May Band supportowali Joe Cockera i The B-52’s 
 • Po tej minitrasie May dokonał kilku zmian personalnych, gdyż czuł, że zespół nie do końca ze sobą współgrał. Gitarzystę Mike’a Caswella zastąpił Jamie Moseszmienił się także skład wokalistów wspierających – Ryder, Stockley i Thompsona zmieniły Catherine Porter i Shelley Preston.
 • Mike Caswell powrócił do światka Queen jako gitarzysta w westendowskiej wersji musicalu We Will Rock You. Ponadto był współautorem i współproducentem ostatniego albumu Cozy’ego Powella – Especially for You z 1998 r.
 • Maggie Ryder, Miriam Stockley, Chris Thompson i Spike Edney wspomagali Queen podczas The Freddie Mercury Tribute Concert, 20 kwietnia 1992 r.
 • Utwór Rollin’ Over (cover Small Faces) został zagrany tylko podczas dwóch pierwszych koncertów i nigdy więcej.
 • Podczas Guitar Solo w Chile (3.11.) Brian miał problemy techniczne w postaci dziwnych dźwięków dochodzących z głośników. Przerwał grę, stwierdził: „Nie da się przy tym grać, Nie zagram solówki!” i posłał kilka wulgaryzmów w stronę lokalnych technicznych.

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach The Brian May Band (i nie tylko!): queenconcerts.com

Reklamy