Koncerty Queen: Sheer Heart Attack Tour – Ameryka Północna (1975)

Było świetnie. Byliśmy całkiem pewni – na podstawie tego, co słyszeliśmy – że spiszemy się dobrze na wschodzie i środkowym zachodzie, ale ostrzegano nas, żebyśmy nie oczekiwali zbyt wiele po południu i zachodzie, ale przykładowo koncert w San Francisco był fantastyczny.

– Roger o trasie po Ameryce Północnej, „Queen of the Orient” R. Fox-Cumming, Record Mirror, 24.05.1975 r.

Cleveland, 8 lutego 1975 r.; fot.: Janet Macoska, źródło: queenlive.ca
Cleveland, 8 lutego 1975 r.; fot.: Janet Macoska, źródło: queenlive.ca

Queen swój szturm na USA rozpoczął 5 lutego 1975 r. występem w Columbus w stanie Ohio. Setlista generalnie pozostała niezmieniona, jedynym widocznym elementem było wyrzucenie Seven Seas of Rhye, który po tej stronie Atlantyku nie odniósł znaczącego sukcesu. Czasami też zespół dawał nieco krótsze koncerty, co najczęściej objawiało się niegraniem Modern Times Rock ‚n’ Roll. O ile jednak życie na scenach USA było dla Queen fascynujące, o tyle Roger wspominał, że cała reszta była niezwykle monotonna – mniej więcej każdego popołudnia udzielali wywiadów, odpowiadając przeważnie na te same pytania. Nic zatem dziwnego, że Taylor oddał się jednej ze swoich ulubionych rozrywek, co zaowocowało permanentnym leczeniem kaca (i to widać na zdjęciach spoza sceny). Znamienne jest także to, że podczas jednego z tych wywiadów John Deacon miał powiedzieć:

The March of the Black Queen to długa, sześciominutowa piosenka, spędziliśmy wieki na graniu jej podczas prób. Nie jest łatwa, zapewniam was!

Głównym supportem Queen podczas amerykańskiej części trasy były zespoły Kansas (po którego przebój Dust in the Wind, Brian z radością sięga podczas koncertów z Kerry Ellis) oraz kanadyjska grupa Mahogany Rush (działa nieprzerwanie od 1970 r.!), która zastąpiła Lynyrd Skynyrd („różnice artystyczne” wzięły jednak górę). W nielicznych przypadkach paleta zespołów poszerzała się, m.in. o mało znanego folkowego muzyka Johna Quarna (Noy Jork, 16.02.1975), feralny – patrz niżej – Argent (Passaic, 22.02.1975), Tantrum (Chicago, 8.03.1975), Ala Stewarta Brownsville Station (San Antonio, 20.03.1975), Bloodrock (Dallas, 22.03.1975), Yesterday and Today (San Francisco, 30.03.1975), Styx (Calgary, 3.04.1975). W jednym jedynym wypadku Queen znalazł się wśród supportów, otwierając występ R.E.O. Speedwagon (którego perkusista Alan Gratzer współtworzył w 1983 r. Star Fleet Project) w Madison (6.03.1975).

Nowy Jork, 16 lutego 1975 r.; fot.: queenlive.ca
Nowy Jork, 16 lutego 1975 r.; fot.: queenlive.ca

Niestety, również podczas tej wizyty w USA Queen popadł w tarapaty. Tym razem nadmiar podwójnych koncertów w jednym dniu odbił się na zdrowiu Freddiego. Po drugim występie w Filadelfii (23.02.1975) Mercury praktycznie przestał mówić. Następnego ranka udał się do specjalisty, który zdiagnozował u niego guzki gardła, z jednoczesnym zaleceniem kilkumiesięcznego wstrzymania się od śpiewania, czy nawet mówienia. Jednakże reszta zespołu była już w drodze do Waszyngtonu i wokalista uznał, że nie może zawieść tak ich, jak i oczekujących fanów. 25 lutego Freddie udał się po kolejna poradę do innego lekarza, który orzekł jedynie obrzęk gardła i zalecił dwa tygodnie odpoczynku. Trzecia wizyta u lekarza, tym razem u specjalisty, który zajmował się wcześniej leczeniem Toma Jonesa i Barbry Streisand, potwierdziła jednak pierwotną diagnozę. Zespół zdecydował się wziąć tydzień wolnego (trasę wznowiono 5 marca występem w La Crosse, Wisconsin), by dać odpocząć Mercury’emu. W związku z tym odwołano po trzy koncerty w USA i Kanadzie:

 • 26.02.1975 r. – Kutztown, PN, Keystone Hall
 • 27.02.1975 r. – Buffalo, NY, Kleinhans Music Hall
 • 28.02.1975 r. – Toronto, ON, Massey Hall*
 • 1.03.1975 r. – Kitchener, ON, Kitchener Memorial Hall
 • 2.03.1975 r. – London, ON, London Arena*
 • 4.03.1975 r. – Davenport, IA, Orpheum

*pechowe miejsca, koncerty w London i Toronto odwołano także w 1974 r. podczas trasy Queen II.

Odwołano także koncert zaplanowany na 7 kwietnia 1975 r., zaś zespół wybrał się na tygodniowe wakacje na Hawaje. Wszak trzeba było wypocząć przed historyczną wizytą w Japonii…

Santa Monica, 29 marca 1975 r.; fot.: queenlive.ca
Santa Monica, 29 marca 1975 r.; fot.: queenlive.ca

Liczby:

 • Koncerty

– łącznie: 39

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę występów w danym kraju)

– USA (37)
– Kanada (2)

Typowa setlista:

Detroit, 10 lutego 1975 r.; fot.: queenlive.ca
Detroit, 10 lutego 1975 r.; fot.: queenlive.ca
 1. Procession [taśma]
 2. Now I’m Here
 3. Ogre Battle
 4. Father to Son
 5. White Queen
 6. Flick of the Wrist/Brighton Rock (fragment)
 7. In the Lap of the Gods/Killer Queen/The March of the Black Queen/Bring Back That Leroy Brown
 8. Son and Daughter (z solówką Maya)
 9. Keep Yourself Alive
 10. Stone Cold Crazy
 11. Liar
 12. In the Lap of the Gods…revisited
 13. Big Spender
 14. Modern Times Rock ‚n’ Roll
 15. Jailhouse Rock
 16. God Save the Queen [taśma]

Rzadziej grane utwory:

 • Stupid Cupid
 • Be Bop A Lula
 • Seven Seas of Rhye – m.in. w Calgary (3.04.1975)

Ciekawostki:

Waterbury, 14 lutego 1975 r.; fot.: queenconcerts.com
Waterbury, 14 lutego 1975 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Istnieje trzyminutowy, niemy 8mm zapis wideo z popołudniowego koncertu w Nowym Jorku (16.02.1975). Jest to najstarszy zarejestrowany obraz przedstawiający Queen w Ameryce. Fragment tego nagrania, zarejestrowany podczas Father to Son został udostępniony w 2009 r. przez jego twórcę – basistę Ivana Krala (m.in.: Patti Smith, Iggy Pop, Blondie)  [WIDEO].

Widziałem ich z Mott The Hoople. Podczas tej drugiej trasy otaczała ich aura supergwiazd. Brian May – super miły, utalentowany, świetne ciuchy. John i ja omówiliśmy niebezpieczeństwa strun basowych. Pomimo pewnej siebie, napuszonej i władczej postawy Freddiego, to fryzura Rogera była na ustach całego miasta.

 • Koncert w Passaic (21.02.1975) był w dość negatywny sposób nietypowy. Zespół Argent supportujący Queen miał poważne, długotrwałe problemy techniczne. Dwie godziny później udało się je w końcu okiełznać i choć publiczność nie miała już ochoty słuchać supportu, Argent dzielnie powracał na scenę. W rezultacie koncert Queen rozpoczął się o 1 w nocy i przebiegł bez dalszych zakłóceń.
 • W jednym wypadku Queen nie był headlinerem – w Madison (6.03.1975) otwierali koncert R.E.O. Speedwagon.
 • Podczas tej trasy, zapewne w związku z problemami z gardłem, Freddie przestał śpiewać stosowne fragmenty In the Lap of the Gods… revisited falsetem. Powrócił do tego dopiero na trasie Magic.
 • Jeśli traficie kiedyś na bootleg podpisany jako Atlanta ’75, to nie dajcie się zwieść. W istocie jest to występ z Bradford ’74.
 • 27 marca 1975 r. Queen wybrał się na koncert Led Zeppelin w LA Forum. Występ był tak dobry, że pozostawił zespół, zwłaszcza Briana, z marzeniem, by kiedyś samemu tu zagrać. Stało się to już niecałe dwa lata później, 2 marca 1977 r. :).
 • Podczas wieczornego koncertu w Santa Monica (29.03.1975) Johnowi pękły spodnie. Freddie, który to zauważył, nie omieszkał nabijać się z Deacona aż do momentu, gdy ten w czasie solówki Maya zdołał wyrwać się za kulisy i zmienić odzież.

Freddie: Basista John Deacon, o, tam jest. Rozpruł spodnie! Spójrzcie! Czyż to nie jest zabawne?

Brian: A to rzadkość!

(…)

Freddie: Okay, a teraz, w czasie tego striptizu, chcielibyśmy zagrać wam medley (…)

 • Ostatni koncert trasy, w Seattle (6.04.1975), był bardzo wyjątkowy. Jedynym supportem Queen był Kansas. Oba zespoły zagrały swoje sety wraz z bisami, by następnie wystąpić razem na scenie z całkiem długim setem. Jest to nieprawdopodobne, ale potwierdzone przez osobę, która uczestniczyła w tym koncercie. Niestety nie zachował się nawet fragment na taśmie audio bądź wideo.

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach Queen: queenconcerts.comqueenlive.ca

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s