Koncerty The Cross: Blue Rock Tour (1991)

W niemieckiej telewizji, 8 września 1991
W niemieckiej telewizji, 8 września 1991 r.

Podobnie jak w przypadku Mad, Bad and Dangerous to Know (CZYTAJ), Roger praktycznie nie brał udziału w nagrywaniu trzeciego albumu The Cross – Blue Rock, zajmując się promocją dopiero co wydanego krążka Queen – Innuendo oraz urodzonym w marcu 1991 r. synem Rufusem Tigerem. W rezultacie Taylor przyniósł do studia dwie napisane przez siebie piosenki – New Dark Ages (odrzut z sesji Innuendo) i The Also Rans. Ponadto we wszystkich kompozycjach udzielał się wyłącznie wokalnie, pozostawiając kwestie instrumentalne pozostałym członkom zespołu. Można przyjąć, że nieformalnym liderem stał się Spike Edney, który napisał bądź był współtwórcą aż siedmiu utworów z dziesięciościeżkowego  albumu.

Koszulka z trasy Blue Rock (przód); Grafika przedstawia okładkę singla Life Changes; fot.: eil.com
Koszulka z trasy Blue Rock (przód); Grafika przedstawia okładkę singla Life Changes; fot.: eil.com

Zespół zmagał się również ze znalezieniem nowej wytwórni. EMI porzuciło The Cross po kiepskiej sprzedaży poprzedniego albumu, pozostawiając grupę z podrzędną niemiecką wytwórnią Electrola Records. Koncern, biorąc pod uwagę ponadprzeciętną popularność zespołu w Niemczech, ewentualnie podpisał kontrakt z The Cross.

Blue Rock nie doczekał się również „pełnoprawnej” trasy koncertowej, gdyż The Cross grali jedynie 45-minutowe sety, jako support przed Magnum – brytyjskim zespołem grającym rocka progresywnego. Mimo to, tylko trzy utwory w setliście były „stare”, zaś pozostałe pochodziły z nowego krążka. Poza tym zrezygnowano z grania I’m in Love with My Car, zaś jedynym utworem z solowego katalogu Rogera był Man on Fire. Większość koncertów była identyczna, choć niektóre zawierały The Also Rans przed Power to Love.

Wraz z końcem trasy, w październiku 1991 r., The Cross przestał praktycznie funkcjonować. Bardzo możliwe, że Roger myślał o czwartej płycie zespołu, jednak niewielkie zainteresowanie ze strony jakiejkolwiek wytwórni spowodowało, że zajął się karierą stricte solową. Za ostatni koncert grupy uważa się ten na festiwalu Gosport 29 lipca 1993 r. Co prawda pod koniec lat ’90 muzycy występowali pod szyldem The Cross (zazwyczaj podczas imprez oficjalnego fanklubu), jednak w składzie nigdy nie znalazł się Roger Taylor. Dlatego też niezwykłą gratką dla wszystkich fanów zespołu jest zapowiadany na 7 grudnia 2013 r. reunion grupy (CZYTAJ).

Skład The Cross: Roger Taylor (wokal, gitara rytmiczna), Spike Edney (instrumenty klawiszowe), Clayton Moss (gitara), Peter Noone (gitara basowa), Joshua J. Macrae (perkusja)

 

Liczby:

Bilet z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com
Bilet z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Koncerty

– łącznie: 20
– w Europie: 20

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– Niemcy (16)
– Szwecja (2)
– Szwajcaria (1)
– Finlandia (1)

Typowa setlista:

 1. Bad Attitude
 2. Millionaire
 3. Ain’t Put Nothing Down

  Przepustka prasowa z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com
  Przepustka prasowa z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com
 4. New Dark Ages
 5. Baby It’s Alright
 6. Dirty Mind
 7. Man on Fire
 8. Power to Love
 9. Top of the World Ma

Rzadziej grane utwory:

 • The Also Rans – podczas niektórych koncertów

Ciekawostki:

 • Przepustka "all access" z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com
  Przepustka „all access” z koncertu w Monachium, 15 października 1991 r.; fot.: queenconcerts.com

  W październiku 1991 r., w niemieckiej telewizji pokazano część Top of the World Ma z koncertu w Helsinkach (3.10.), razem z wywiadem, którego udzielili Roger i Spike.

 • Koncert w Düsseldorfie (22.10.) został zarejestrowany i wydany w 1992 r. na kasecie jako Live in Germany. Podobnie jak The Official Bootleg z 1991 r., była to taśma przeznaczona ekskluzywnie dla członków oficjalnego fanklubu, jak do tej pory niewydana profesjonalnie.
 • Podczas trasy, The Cross supportowali zespół Magnum – brytyjską kapelę grającą rock progresywny, aktywną w latach 1972 – 1995 i ponownie od 2001 r.

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach The Cross (i nie tylko!): queenconcerts.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s