Koncerty The Cross: Shove It Tour (1988)

The Cross: Clayton Moss (gitara), Peter Noone (gitara basowa), Roger Taylor (wokal, gitara rytmiczna), Joshua J. Macrea (perkusja) i Spike Edney (instrumenty klawiszowe)
The Cross: Clayton Moss (gitara), Peter Noone (gitara basowa), Roger Taylor (wokal, gitara rytmiczna), Joshua J. Macrea (perkusja) i Spike Edney (instrumenty klawiszowe)

W 1987 r. Queen przechodził nie tylko dłuższą przerwę w nagrywaniu w studiu, ale także w koncertowaniu. Członkowie zespołu zajęli się własnymi sprawami: Freddie spełniał marzenie nagrywając Barcelonę z Montserrat Caballé, Brian przeżywał rozpad małżeństwa, pogarszający się stan zdrowia swojego ojca, a także rozpoczął pracę nad swoim pierwszym solowym albumem. Z kolei John, jak to zwykle on, zaszył się w domowym zaciszu. Natomiast Roger zabrał się za nagrywanie swojego trzeciego solowego albumu.

Podobnie jak w przypadku Fun in Space oraz Strange Frontier, Taylor zarejestrował większość materiału samodzielnie, tym razem jednak korzystając ze wsparcia wieloletniego współpracownika Queen – Spike’a Edneya – a także kolegów z zespołu (Brian zagrał na gitarze w Love Lies Bleeding, Freddie zaśpiewał w Heaven for Everyone, a i John wtrącił gdzieniegdzie – niestety nie wiadomo dokładnie, w których utworach – swoje partie basowe).

Roger Taylor podczas koncertu w Newcastle, 28 lutego 1988 r.; fot.: Chris Hedley, queenconcerts.com
Roger Taylor podczas koncertu w Newcastle, 28 lutego 1988 r.; fot.: Chris Hedley, queenconcerts.com

Niemniej w połowie prac nad krążkiem, Roger doszedł do wniosku, że chciałby wyruszyć w trasę koncertową promującą nadchodzące wydawnictwo. W związku z tym Taylor postanowił pozyskać muzyków do swojego nienazwanego jeszcze zespołu. Naturalnym wyborem był Spike Edney na klawiszach, sam Roger postanowił natomiast stać się frontmanem grupy – wokalistą i gitarzystą rytmicznym. Pozostałych członków The Cross zwerbowano w dość nietypowy sposób. W celu uniknięcia skojarzeń z Queen, zamieszczono anonimowe ogłoszenia w prasie muzycznej, wzbogacone po pierwszej fali nikłego odzewu takimi hasłami, jak: „Jeśli myślisz, że jesteś wystarczająco dobry i chciałbyś zostać gwiazdą – zadzwoń pod ten numer!„. Ten prosty zabieg okazał się skuteczny i wkrótce, po przesłuchaniu setek taśm, do kapeli dołączyli Joshua J. Macrae (perkusja), Clayton Moss (gitara) i Peter Noone (gitara basowa). Tak powstało The Cross.

Dość słabo radzący sobie na listach przebojów album Shove It ukazał się w styczniu 1988 r., zaś już w połowie lutego świeżo-sformowany zespół wyruszył w krótką trasę, która swym zasięgiem objęła Wielką Brytanię oraz Niemcy, gdzie The Cross zyskali najwięcej fanów. W przeciwieństwie do Briana Maya, Taylor w przytłaczającej większości grał własne dokonania solowe oraz nowe utwory, sięgając do katalogu Queen tylko po jeden utwór – I’m in Love with My Car (WIDEO), który wypadał zresztą dość blado w porównaniu z wersją Rogera, Freddiego, Briana i Johna. Wynikało to zapewne z faktu, iż Josh Macrae nie jest perkusistą tej klasy co Roger Taylor, zaś Claytonowi Mossowi i zwłaszcza Rogerowi Taylorowi daleko jest do Briana Maya. Setlista różniła się minimalnie kolejnością, poza tym w Niemczech grano dodatkowo Rip It Up. Bootlegi z niniejszej trasy dobitnie podkreślają, że dla perkusisty Queen zespół The Cross był pobocznym projektem (Taylor dostał błogosławieństwo od Maya, Mercury’ego i Deacona pod warunkiem, iż działalność Queen będzie zawsze priorytetowa), jednak pozostali członkowie brali ją całkiem poważnie i powoli dążyli do demokratyzacji grupy…

Skład The Cross: Roger Taylor (wokal, gitara rytmiczna), Spike Edney (instrumenty klawiszowe), Clayton Moss (gitara), Peter Noone (gitara basowa), Joshua J. Macrae (perkusja)

Plakat promujący koncert w Hamburgu, 12 kwietnia 1988 r.; fot.: queenconcerts.com
Plakat promujący koncert w Hamburgu, 12 kwietnia 1988 r.; fot.: queenconcerts.com

Liczby:

 • Koncerty

– łącznie: 28
– w Europie: 28

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– Wielka Brytania (16), w tym: Anglia (14), Szkocja (1), Walia (1)
– Niemcy (12)

Typowa setlista:

 1. Love Lies Bleeding (She Was a Wicked, Wily Waitress)
 2. Cowboys and Indians
 3. Love on a Tightrope
 4. Man on Fire
 5. Heaven for Everyone
 6. Feel the Force
 7. I’m In Love with My Car

  Roger Taylor podczas koncertu w Newcastle, 28 lutego 1988 r.; fot.: Chris Hedley, queenconcerts.com
  Roger Taylor podczas koncertu w Newcastle, 28 lutego 1988 r.; fot.: Chris Hedley, queenconcerts.com
 8. Laugh or Cry
 9. Manipulator
 10. Let’s Get Drunk
 11. It’s an Illusion
 12. Contact
 13. Shove It
 14. Strange Frontier
 15. Let’s Get Crazy
 16. Stand Up for Love

Rzadziej grane utwory:

 • Rip It Up – podczas koncertów w Niemczech

Ciekawostki:

 • Utwór Manipulator to niealbumowy singiel The Cross, który był jednorazowym „pisarskim eksperymentem” Rogera, Spike’a Edneya i Steve’a Strange’a z zespołu Visage
 • Z kolei Let’s Get Drunk był utworem wykonywanym jedynie podczas trasy Shove It (przez złośliwych został nawet okrzyknięty hasłem przewodnim trasy). Niealbumowa piosenka, śpiewana przez Claytona Mossa, doczekała się swojej studyjnej premiery dopiero w 2009 r., na krążku gitarzysty zatytułowanym The Cross Section (gdzie pojawiła się w zupełnie zmienionej wersji pod tytułem Let’s Get Drunk and Be Somebody). Album Mossa zawierał także kilka innych kompozycji z okresu działalności The Cross. Dziś można go nabyć na amazon.co.uk (KLIK).
 • Podczas brytyjskiej części trasy The Cross był supportowany przez zespół Ya Ya.
 • John Deacon był obecny wśród publiczności podczas koncertu w Nottingham (24.02.). Tradycyjnie udało mu się przemknąć do autobusu zespołu niemal niezauważonym.
 • Koncert w Osnabrück (10.04.) został odwołany, ponieważ The Cross występowali tego dnia w niemieckim programie telewizyjnym. Bootleg opisywany jako Osnabrück, to tak naprawdę zapis koncertu w Esslingen (19.04.).

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach The Cross (i nie tylko!): queenconcerts.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s