Queen + Adam Lambert: Historia

Podczas MTV Europe Music Awards 2011 w Belfaście
Podczas MTV Europe Music Awards 2011 w Belfaście
Finał "Idola", 2009 r.
Finał „Idola”, 2009 r.

Do pierwszego zetknięcia Briana Maya i Rogera Taylora z Adamem Lambertem doszło przy okazji finału 8. edycji amerykańskiego Idola, który miał miejsce 20 maja 2009 r. w Los Angeles. Razem z Adamem i drugim finalistą programu, Krisem Allenem, Panowie wykonali piosenkę We Are The Champions (wideo). Wpływ na decyzję organizatorów o zaproszeniu członków Queen miały niewątpliwie częste deklarację Lamberta o uwielbieniu zespołu, czemu dał wyraz już na castingu wykonując utwór Bohemian Rhapsody (wideo). Ostatecznie Amerykanin zajął 2. miejsce w programie.

Do następnego spotkania doszło dopiero 2,5 roku później. 6 listopada 2011 r. w Belfaście na  MTV EMA Awards trio wykonało trzy piosenki: The Show Must Go On, We Will Rock You, We Are The Champions (wideo). Kolejny wspólny występ i liczne pochwały młodego wokalisty ze strony członków Queen były zapowiedzią dalszej współpracy.

Ostatnie chwile przed koncertem we Wrocławiu
Ostatnie chwile przed koncertem we Wrocławiu

Plotki o wspólnej trasie koncertowej potwierdziły się, gdy w lutym 2012 r. zapowiedziano koncert formacji Queen + Adam Lambert w Moskwie oraz występ na festiwalu Sonisphere w Knebworth Park, który miał odbyć się 7 lipca. Z powodu kłopotów finansowych festiwal został jednak odwołany. W tej sytuacji oficjalna strona Queen poinformowała o planowanych koncertach w legendarnej hali Hammersmith Apollo (dawniej Odeon) w zastępstwie za odwołany występ w Stevenage. Ostatecznie zorganizowano małe wschodnioeuropejskie tournée składające się z koncertu w Kijowie (na zakończenie Euro 2012; transmisja na żywo w ukraińskiej tv), w Moskwie i we Wrocławiu, oraz trzy koncerty w Londynie (zobacz Koncerty Queen + Adam Lambert: Mini-Trasa (2012)).

Skład zespołu uzupełnili klawiszowiec Spike Edney, współpracujący z Queen od 1984 r., basista Neil Fairclough, który w 2011 r. brał udział w trasie koncertowej Anthems Briana & Kerry Ellis, oraz syn Rogera, Rufus Taylor – perkusista, mający za sobą występy w musicalu We Will Rock You, gościnne koncerty z zespołem SAS Band, a także udział we wspomnianej wyżej trasie Anthems.

Po rocznej przerwie zapowiedziano wznowienie projektu Queen + Adam Lambert w postaci koncertu na iHeartRadio Music Festival w Las Vegas, 20 września 2013 r.

Opracował: aber

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s