Koncerty Queen + Adam Lambert: Europa (2015)

Wiedeń, 1 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Wiedeń, 1 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com

EUROPA 2015

Europejska część trasy stanowiła w zasadzie kontynuację tournée po Ameryce Północnej, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Co do zasady zachowano scenografię (w Paryżu, ze względu na wymiary hali, zrezygnowano z wielkiego ruchomego „Q”), stroje, gadżety oraz efekty (kanapę przy Killer Queen, etc.), czy też – oczywiście – Freddiego Mercury’ego na telebimie.

Frankfurt, 7 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Frankfurt, 7 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com

Naturalnie nie wszystko pozostało identyczne. Podczas większości występów Brian po Love of My Life nagrywał publiczność przy pomocy zakupionego w Korei „selfie-kijka”, z którym obecnie zdaje się nie rozstawać ;). Poza tym, w porównaniu do USA i Australii, jeszcze bardziej uwypukliła się (wprawdzie znana już) praktyka grania przez Maya znanych, lokalnych piosenek przed Love of My Life (Maybe It’s Because I’m a Londoner w… hm… Londynie, You’ve Got to Hide Your Love Away w Liverpoolu, Plaisir d’amour w Paryżu, czy wreszcie oparty na włoskiej piosence utwór I Who Have Nothing w Mediolanie)  lub wplatania sławnych kompozycji do swojego gitarowego solo (z odnotowanych – w Wiedniu pojawił się fragment „Nad pięknym modrym Dunajem”). Polska niestety nie doczekała się „Szła dzieweczka”, „O mój rozmarynie”, ani nawet „Jesteś szalona”, ale przynajmniej na cześć Smoka Wawelskiego zespół odgrzebał Dragon Attack.

Skoro już o utworach Queen mowa, to oczywiście drobne zmiany w setliście zaszły. Część z utworów zniknęła bezpowrotnie – m.in. Now I’m Here oraz Procession, które zostało zastąpione przez równie sławny otwieracz – One Vision (tym samym burząc nieco stworzone w 2014 r. sekcje: lata ’70-set akustyczny-największe hity), niektóre wykonywano jedynie sporadycznie (The Show Must Go On, Don’t Stop Me Now), jeszcze inne przesunięto w głąb setu (I Want It All). Pojawiło się też kilka powrotów i nowości – Save Me, I Want to Break Free, na stałe zagościło także wokalne solo Adama. Dość nietypowe było również kilkukrotne wykonanie przez Rogera zarówno Days of Our Lives, jak i A Kind of Magic (zwykle grano tylko jeden z tych utworów).

Londyn, 18 stycznia 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Londyn, 18 stycznia 2015 r.; fot.: queenconcerts.com

Tradycyjne usztywnienie setlisty zostało nieco zaburzone przez istną plagę chorób, która dopadła zespół – Brian zachorował na grypę, z kolei Adama dopadło zapalenie oskrzeli. W rezultacie część koncertów została skrócona, niektóre zaś miały przebudowaną setlistę w taki sposób, by dać odpocząć strunom głosowym Lamberta. Swoją drogą, z trójki Brian-Roger-Adam, tylko Taylor był na tyle…ekhm…zakonserwowany, by nie nabawić się żadnego choróbska… Przypadek? ;).

Europejska część trasy, podobnie jak jej amerykańsko-australijski odpowiednik, okazała się ogromnym sukcesem. Wprawdzie zespół ogłosił przerwę w działalności, którą muzycy poświęcili na „solowe” aktywności (Adam chciał ukończyć kolejny solowy album, Brian wcielił się ponownie w rolę naukowca-ekologa-aktywisty, zaś Roger skupił się na tym, by przypadkiem nie zrobić czegoś twórczego), jednak już we wrześniu grupa planuje wybrać się w mini-trasę po Ameryce Południowej, do czego świetnym pretekstem okazało się być zaproszenie Queen + Adam Lambert do wzięcia udziału w festiwalu zorganizowanym z okazji 30-lecia Rock in Rio.

Skład zespołu: Adam Lambert (wokal), Brian May (gitara, wokal), Roger Taylor (perkusja, wokal), Neil Fairclough (gitara basowa), Spike Edney (instrumenty klawiszowe), Rufus Taylor (instrumenty perkusyjne)

Liczby:

Londyn, 24 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Londyn, 24 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Koncerty
  • łącznie: 25
  • planowane: 26
 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju)
  • Wielka Brytania (11), w tym: Anglia (10) i Szkocja (1)
  • Niemcy (6)
  • Austria (1)
  • Szwajcaria (1)
  • Holandia (1)
  • Dania (1)
  • Francja (1)
  • Polska (1)
  • Czechy (1)
  • Włochy (1)

Typowa setlista:

Praga, 17 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Praga, 17 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 1. One Vision (Adam na wokalu)
 2. Stone Cold Crazy (Adam na wokalu)
 3. Another One Bites the Dust (Adam na wokalu)
 4. Fat Bottomed Girls (Adam na wokalu)
 5. In the Lap of the Gods… Revisited (Adam na wokalu)
 6. Seven Seas of Rhye (Adam na wokalu)
 7. Killer Queen (Adam na wokalu)
 8. I Want to Break Free (Adam na wokalu)
 9. Somebody to Love (Adam na wokalu)
 10. Love of My Life (Brian i Freddie na wokalu)
 11. ’39 (Brian na wokalu)
 12. These Are the Days of Our Lives (Roger na wokalu)
 13. A Kind of Magic (Roger na wokalu)
 14. Bass Solo (solo Neila Fairclougha)
 15. Drum Battle (Roger i Rufus na perkusji)
 16. Under Pressure (Adam i Roger na wokalu)
 17. Save Me (Adam na wokalu)

  Amsterdam, 30 stycznia 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
  Amsterdam, 30 stycznia 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 18. Who Wants to Live Forever (Adam na wokalu)
 19. Guitar Solo (solo Briana)
 20. Last Horizon (solo Briana)
 21. Tie Your Mother Down (Adam na wokalu)
 22. All Your Love Tonight (wokalna improwizacja Adama)
 23. I Want It All (Adam na wokalu)
 24. Radio Ga Ga (Adam na wokalu)
 25. Crazy Little Thing Called Love (Adam na wokalu)
 26. Bohemian Rhapsody (Freddie i Adam na wokalu)
 27. We Will Rock You (Adam na wokalu)
 28. We Are the Champions (Adam na wokalu)
 29. God Save the Queen [taśma]

Rzadziej grane utwory:

 • Don’t Stop Me Now (Adam na wokalu) – około 1/3 koncertów – Newcastle (13.01), Glasgow (14.01), Londyn (18.01), Leeds (20.01), Manchester (21.01), Birmingham (23.01), Nottingham (24.01), Londyn (24.02), Liverpool (26.02), Sheffield (27.02),
 • Dragon Attack (Adam na wokalu) – podczas koncertów w Krakowie (21.02) i Wembley Arena (24.02),
 • The Show Must Go On (Adam na wokalu) – kilka koncertów w połowie i pod koniec trasy – Paryż (26.01), Berlin (4.02), Hamburg (5.02), Kraków (21.02), Londyn (24.02)
 • An der schönen blauen Donau, op. 314 [pl. Nad pięknym modrym Dunajem] (Brian na gitarze) – krótki fragment, jako część solo gitarowego podczas koncertu w Wiedniu (1.02),
 • Maybe It’s Because I’m a Londoner (Brian na wokalu i gitarze) – przed Love of My Life podczas dwóch pierwszych koncertów w Londynie (17.01 i 18.01),
 • Plaisir d’amour (Brian na wokalu i gitarze) – przed Love of My Life, podczas koncertu w Paryżu (26.01),
 • I (Who Have Nothing) (Brian na wokalu i gitarze) – przed Love of My Life, podczas koncertu w Mediolanie (10.02),
 • You’ve Got to Hide Your Love Away (Brian na wokalu i gitarze) – przed Love of My Life, podczas koncertu w Liverpoolu (26.02).

Ciekawostki:

Neil Fairclough, Praga, 17 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
Neil Fairclough, Praga, 17 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Trasa upłynęła pod znakiem chorób – przed koncertem w Kolonii (29.01) Brian złapał grypę, co skutkowało skróceniem setlisty podczas tego koncertu, a także następnego w Amsterdamie (30.01) oraz pojawieniem się za kurtyną przed pierwszym utworem cienia Adama (zazwyczaj publiczność do ekstazy doprowadzał zarys postaci Maya). Z kolei przed występem we Frankfurcie u Lamberta zdiagnozowano zapalenie oskrzeli – poskutkowało to skróceniem setlisty, ponadto niektórzy Adamosceptycy uznają ten występ za najlepszy jaki wokalista dał z Queen, z uwagi na brak możliwości wchodzenia przez wokalistę w zbyt wysokie tony oraz stosowanie przez niego znacznie mniej ozdobników wokalnych. W związku z chorobą Adama zaplanowany na 8.02 koncert w Brukseli musiał zostać odwołany. Koncert w Mediolanie (10.02) również dostosowano do stanu zdrowia Lamberta.
 • Zazwyczaj podczas koncertów Queen + Adam Lambert wykonywał albo These Are the Days of Our Lives albo A Kind of Magic. Podczas tej części trasy kilkukrotnie zdarzyło mu się zaśpiewać oba utwory na tym samym koncercie: w Mediolanie (10.02), Stuttgarcie (13.02), Herning (15.02), Pradze (17.02), Zurychu (19.02), Liverpoolu (26.02) oraz Sheffield (27.02).
 • Podczas koncertu w Glasgow (14.01) we wstępie do We Will Rock You pojawiły się dudy (podobnie jak na koncercie sylwestrowym zespołu).

  Wiedeń, 1 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
  Wiedeń, 1 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Największa publiczność podczas tej części trasy podobno zagościła w Manchesterze (21.01) – brak danych co do liczby, dla porównania w Leeds zespół zagrał przed 13.000 osób, a w Herning – 15.000).
 • Podczas koncertu w Birmingham (23.01) wśród publiczności pojawił się Tony Iommi (Black Sabbath, prywatnie przyjaciel Briana). 
 • W Nottingham (24.01) zjawiły się natomiast Jer Bulsara oraz Kashmira Cooke – mama i siostra Freddiego.
 • W Kolonii (29.01) Adam obchodził swoje 33 urodziny. Tuż przed Crazy Little Thing Called Love Brian sprowokował publiczność do odśpiewania Happy Birthday, za co Lambert odwdzięczył się słowami „Ich liebe dich!” (pl. „kocham cię!”).
 • Wykonany przez Briana w Mediolanie (10.02) utwór I (Who Have Nothing) bazowany jest na włoskiej piosence Uno Dei Tanti. Anglojęzyczna wersja zyskała sławę po raz pierwszy w wykonaniu Bena E. Kinga (1963 r.), była też żelaznym punktem koncertów Briana i Kerry Ellis w latach 2012 – 2014 (ukazała się nawet na albumach Acoustic by Candlelight oraz Live in Montreux 2013, gdzie została zapisana jako I Who Have Nothing – bez nawiasu).

  Frankfurt, 7 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
  Frankfurt, 7 lutego 2015 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Podczas występu w Pradze (17.02), tuż przed I Want It All, Brian zaczął grać riff do Whole Lotta Love (Led Zeppelin), po chwili dołączył do niego Roger, jednak muzycy szybko zaprzestali tej spontanicznej improwizacji i wybuchnęli śmiechem (podobna sytuacja miała miejsce podczas koncertu Queen + Paul Rodgers w Newcastle – 3.05.2005 r. – kiedy to Brian zaczął grać riff Sunshine of Your Love, jednak orientując się, iż Taylor dołączył na perkusji, a Rodgers na wokalu – szybko zrezygnował ze swojego pomysłu). Szkoda.
 • W Krakowie (21.02) zespół wskrzesił utwór Dragon Attack – prawdopodobnie mając to zaplanowane dowiedziawszy się o Smoku Wawelskim, ale my wolimy wierzyć, że było to spontaniczne i zainicjowane rzuconym na scenę pluszowym smokiem, prawda? 😉

Opracował: mike

Więcej o koncertach Q+AL (i nie tylko!): queenconcerts.com, adamwiki.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s