Queen + Paul Rodgers: Historia

„Myśleliśmy, że już nie będziemy koncertować” – przyznał Roger Taylor w wywiadzie dla The Guardian. Jak się okazało, rok 2005 był przełomowy dla zespołu Queen. Nie tylko zwarł szeregi z wokalistą, który w branży muzycznej otrzymał przydomek „The Voice” i którego – jak twierdzą zgodnie May i Taylor – podziwiał Freddie Mercury, ale też po raz pierwszy od 1986 r. Queen wyruszał w trasę koncertową. Ściślej rzecz ujmując – jako Queen + Paul Rodgers.

Za przełomowy moment uznaje się koncert The Strat Pack, który odbył się 24 września 2004 r. z okazji 50-lecia gitary Fender Stratocaster. Brian i Paul dzielili scenę podczas All Right Now (wideoi własnie w trakcie tej piosenki May poczuł niesamowitą chemię, która łączyła go z Rodgersem. W związku z tym, po omówieniu sprawy z Rogerem, zaprosił wokalistę, by wykonał z Queen na gali UK Hall of Fame (11 listopada 2004 r.) utwory We Will Rock YouWe Are the Champions (wideo). Rodgers, który uważał, że te piosenki są w jego stylu, przystał na propozycję pod warunkiem, że Brian i Roger wesprą go w czasie All Right Now (wideo). (całość ceremonii wprowadzenia Queen do Hall of Fame można zobaczyć tutaj).

Warto jednak wspomnieć, że The Strat Pack nie był pierwszym spotkaniem Briana i Paula na jednej scenie. Obaj po raz pierwszy spotkali się 19 października 1991 r. podczas rockowej nocy Guitar Legends w Sevilli, której gospodarzem był właśnie May. Rodgers zaśpiewał wtedy Can’t Get Enough, Feel Like Makin’ Love, All Right Now oraz cover utworu Jimiego Hendrixa – Hey Joe. We wszystkich tych utworach, wśród rzeszy wspaniałych gitarzystów wspomagających Paula, znalazł się Brian. Poza tym gitarzysta Queen zagrał w utworze I’m Ready na solowym albumie wokalisty – Muddy Water Blues – A Tribute to Muddy Waters1993 r. W późniejszym czasie wystąpił gościnnie podczas czterech solowych koncertów Rodgersa (9.02.1994, 26.06.1994 – Londyn, 6.07.1994 – Montreux, 1996 – Los Angeles), zazwyczaj grając na gitarze w 4 piosenkach.

Po tej dygresji należy powrócić do przełomowego 2005 r. „Kiedy Brian zadzwonił po raz pierwszy i zapytał – co powiesz na kilka koncertów w Europie, tak dla zabawy? – powiedziałem mu, że świetnie! Potem okazało się, że przekształciło się to w coś znacznie większego” – wspomniał Paul w jednym z wywiadów. Istotnie, zamiast kilku koncertów w Europie Queen + Paul Rodgers wyruszyli w dwie światowe trasy koncertowedając łącznie 110 występów, koncertując w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, w Azji i na Bliskim Wschodzie. Ponadto zespół wydał 3 koncertowe albumy w formacie CD i DVD.

queen-paul-rodgers1
Vh1 Rock Honors, Las Vegas 25.05.2006 r.

Koncertowy skład grupy zasilili: weteran Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), który współpracuje z Queen od 1984 r., był także członkiem The Cross (przez cały okres istnienia tej grupy) oraz The Brian May Band (zarówno podczas trasy w latach 1992-93, jak i w 1998 r.); anglo-amerykański gitarzysta Jamie Moses (w składzie The Brian May Band od 1993 r. do rozwiązania zespołu; członek SAS Band Spike’a Edneya) oraz Danny Miranda – były basista Blue Öyster Cult i w tamtym czasie członek ekipy musicalu We Will Rock You w Las Vegas.

Współpraca z Rodgersem to także pierwszy od 13 lat album studyjny Queen. 16 października 2006 r. Brian May potwierdził, że trójka muzyków udała się do „sekretnej lokacji” (studia w domu Rogera), by nagrać wspólnie płytę. The Cosmos Rocks – bo o niej mowa – ukazała się 15 września 2008 r. i spotkała się z mieszanymi recenzjami, jednak jak zauważył Paul, należy ten album uznać za pewne osiągnięcie dla osób, które przez tak długi czas nie nagrywały z nikim w studio premierowego materiału.

14 maja 2009 r. Rodgers ogłosił zakończenie swojej pięcioletniej współpracy z Queen. Wokalista podkreślił, że muzycy rozstali się ze sobą w zgodzie i że ich projekt, podobnie jak wcześniejsza kolaboracja Rodgersa z Jimmy Pagem, nigdy nie był planowany jako coś stałego. „The Voice” stwierdził również, że nie wyklucza wznowienia działalności Queen + Paul Rodgers w przyszłości. Wizja ta oddaliła się jednak po reaktywacji Bad Company latem 2010 r. Jedna z plotek głosiła, że Brian May, Roger Taylor i Paul Rodgers zagrają wspólnie podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, 12 sierpnia 2012 r. Okazało się jednak, że tego samego dnia Paul występował na swoim pierwszym (i zapewne ostatnim) koncercie w Polsce, podczas 6. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. W tym samym czasie w Anglii, scenę z Brianem i Rogerem dzieliła gwiazdka muzyki pop – Jessie J.

Na temat współpracy Queen z Adamem Lambertem Rodgers wyraził się dość dyplomatycznie. W wywiadzie dla spinner.com powiedział: „Dla Adama to zapewne spełnienie marzeń, jednak obawiam się, że może nie mieć właściwego podłoża, by wyruszyć z tymi gośćmi [Brianem i Rogerem – przyp. mike] w dużą trasę”.

Opracował: mike

ornament

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s