Po bardzo owocnej trasie po Europie (z kilkoma datami w USA i Japonii) Queen + Paul Rodgers ruszyli na podbój Ameryki Północnej podczas pełnoprawnej trasy. Niestety, jeśli chodzi o niechęć Amerykanów do Queen, chyba niewiele się zmieniło, bowiem frekwencja podczas występów nie była tak wysoka, jak się spodziewano. Nie przeszkodziło to jednak „kolegom po fachu” czerpać przyjemności z show formacji – na koncercie w Anaheim pojawił się Taylor Hawkins, zaś w San Jose stawili się James Hetfield i Kirk Hammett z zespołu Metallica.
Zmianie uległa setlista, która stała się nieco krótsza. Wyrzucono m.in.: A Kind of Magic i I Want It All, jednak w miejsce tych utworów pojawiły się inne piosenki – napisany przez Paula specjalnie na potrzeby projektu utwór Take Love oraz dobrze znany fanom Queen Dragon Attack (niestety Rodgers nie zdążył się z nim należycie zapoznać). Jednak szczególnym punktem show w USA stał się utwór Bad Company, podczas którego Paul grający w oparach dymu wynurzał się ze specjalnie skonstruowanej zapadni (która okazała się też niebezpieczną pułapką), zaś na telebimie wyświetlały się archiwalne fotografie Rodgersa z czasów Free i Bad Company. Kolejną zmianę stanowiło rozdzielenie We Will Rock You i We Are the Champions przez All Right Now (co przywodzi na myśl rok 1986 i podobny zabieg z udziałem Friends Will Be Friends).
Skład zespołu: Paul Rodgers (wokal, gitara, fortepian), Brian May (gitary, wokal), Roger Taylor (perkusja, wokal), Jamie Moses (gitary, chórki), Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), Danny Miranda (gitara basowa, chórki)
Liczby:
- Koncerty: łącznie 23 występy w Ameryce Północnej
Vh1 Rock Honors, Las Vegas 25.05.2006 r.; fot.: queenconcerts.com - Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):
– USA (21)
– Kanada (2)
Typowa setlista:
- It’s a Beautiful Day (Ross Robertson/DJ Koma 2005 techno mix) [taśma]
- Lose Yourself (Eminem) [taśma]
- Reaching Out (tylko Paul na wokalu i Spike na klawiszach)
- Tie Your Mother Down (Paul na wokalu)
- White Man (intro)/Fat Bottomed Girls (Paul na wokalu)
- Can’t Get Enough (Paul na wokalu)
- Take Love (Paul na wokalu i gitarze)
- Crazy Little Thing Called Love (Paul na wokalu i gitarze)
- Love of My Life (tylko Brian na wokalu i gitarze)
- Hammer to Fall (wersja wolna/szybka; Brian i Paul na wokalu)
- Feel Like Makin’ Love (Paul na wokalu)
- Let There Be Drums (solo perkusyjne)
- I’m In Love With My Car (Roger na wokalu i perkusji)
- Guitar Solo
- Last Horizon
- Bad Company (Paul na wokalu i fortepianie)
- Another One Bites the Dust (Paul na wokalu)
- Dragon Attack (Paul na wokalu)
- These Are the Days of Our Lives (Roger na wokalu)
- Radio Ga Ga (Roger i Paul na wokalu)
- Under Pressure (Paul, Roger i Brian na wokalu)
- The Show Must Go On (Paul na wokalu)
- Bohemian Rhapsody (Freddie i Paul na wokalu)
- We Will Rock You (Paul na wokalu)
- All Right Now (Paul na wokalu)
- We Are the Champions (Paul na wokalu)
- God Save the Queen [taśma]
Rzadziej grane utwory:
- I Want to Break Free (Paul na wokalu) – 9 koncertów
- ’39 (tylko Brian na wokalu i gitarze) – tylko 4 koncerty
- Say It’s Not True (tylko Roger na wokalu oraz Jamie i Danny na gitarach) – tylko w Miami (3.03.)
- Red House (Paul na wokalu) – tylko w Vancouver (13.04.)
Ciekawostki:
- Podczas pierwszych dwóch koncertów nie odtwarzano fragmentu Lose Yourself. Pozostałe występy zawierały to intro.
- Bad Company, które na stałe zawitało w repertuarze, grano w ten sposób, że Rodgers grający na fortepianie wyłaniał się w oparach dymu ze specjalnie przygotowanej zapadni. Pierwsze takty utworu grał jeszcze pod sceną. W czasie piosenki na telebimie pojawiały się zdjęcia z młodości Rodgersa (czasów Free i Bad Company).
- Take Love to nowa piosenka, którą Paul napisał na potrzeby projektu. Utwór wykonywano na żywo tylko podczas tej części trasy, wbrew oczekiwaniom nie pojawił się on w studyjnej wersji na albumie The Cosmos Rocks. Rodgers od czasu do czasu wykonuje Take Love podczas swoich solowych koncertów.
- Istnieją rozbieżne teorie co do przyczyn usunięcia z setu ’39 po zaledwie 4 koncertach. Jedna z nich zakłada, iż powodem był ból pleców Briana, inna – że utwór był słabo odebrany przez amerykańską widownię.
- Ktoś wtargnął na scenę w Glendale (31.03.) i zaczął ściskać Briana. Kiedy ochrona ściągała intruza ze sceny Danny pomachał mu na pożegnanie, a Paul śmiał się.
- Podczas koncertu w Anaheim (3.04.) po secie akustycznym Taylor Hawkins (Foo Fighters) podał Brianowi Red Special (zwykle czynił to techniczny Pete Malandrone) i pokłonił mu się. Brian czuł się wyraźnie zakłopotany i później przyznał, że nie wiedział wcześniej co zrobi Hawkins.
- Na występie w San Jose (5.04.) obecni byli James Hetfield i Kirk Hammett z zespołu Metallica. Przed Hammer to Fall Brian powiedział „Czy jesteście gotowi na ROCK-a? Mamy tu dzisiaj dwóch gości, którzy doskonale wiedzą jak go grać. Następny utwór dedykujemy dwóm chłopakom z Metalliki, którzy są tu dziś z nami.” (ang. „Are you ready to ROCK? We have a couple of guys here tonight that really know how to ROCK. We dedicate this next song to a couple of the guys from Metallica that are here tonight.”).
- Podczas Let There Be Drums w Vancouver (13.04.) Jamie, Spike i Danny założyli sombrera i tańczyli, podczas gdy Roger grał na bębnach.
- Na jednej z setlist widać napisane odręcznie przy Fat Bottomed Girls słowa „won’t” , „let”, „gonna” i „give”. Jest to bez wątpienia ściąga Paula mająca ułatwić mu zapamiętanie poszczególnych refrenów piosenki.
- Tym razem także nie obyło się bez wpadek:
– Brian i pęknięte struny: Filadelfia (14.03.): na samym początku Tie Your Mother Down i podczas Guitar Solo.
– inne usterki sprzętu: Waszyngton (9.03.): podczas Fat Bottomed Girls na ok. minutę zanikł dźwięk; Vancouver (13.04.): dźwięk i obraz w Bohemian Rhapsody nie były zsynchronizowane.
– pomyłki muzyków: Jacksonville (5.03.): Brian poślizgnął się i upadł wchodząc po schodkach podczas grania Tie Your Mother Down, Paul całkowicie pomylił słowa Dragon Attack; Waszyngton (9.03.): Brian wpadł do zapadni, z której wyłaniał się Paul i fortepian, by zagrać Bad Company. Techniczni pomogli mu się wydostać. May najprawdopodobniej poobijał sobie plecy. Od tej pory techniczni oświetlali mu zapadnię latarkami; Filadelfia (14.03.): Brian opuścił fragment zwrotki w I’m In Love With My Car, dzięki czemu cały zespół się pogubił. Dopiero Roger wprowadził muzyków z powrotem na „właściwe tory”. Paul po raz kolejny pomylił tekst Dragon Attack.
Opracował: mike
Więcej informacji o koncertach Q + PR (i nie tylko!): queenconcerts.com