Queen + Paul Rodgers: Return of the Champions Tour (2006)

Brian+May+Paul+Rodgers+VH1+Rock+Honors+Show+FEuX0nw4HNCxPo bardzo owocnej trasie po Europie (z kilkoma datami w USA i Japonii) Queen + Paul Rodgers ruszyli na podbój Ameryki Północnej podczas pełnoprawnej trasy. Niestety, jeśli chodzi o niechęć Amerykanów do Queen, chyba niewiele się zmieniło, bowiem frekwencja podczas występów nie była tak wysoka, jak się spodziewano. Nie przeszkodziło to jednak „kolegom po fachu” czerpać przyjemności z show formacji – na koncercie w Anaheim pojawił się Taylor Hawkins, zaś w San Jose stawili się James Hetfield Kirk Hammett z zespołu Metallica.

Zmianie uległa setlista, która stała się nieco krótsza. Wyrzucono m.in.: A Kind of Magic i I Want It All, jednak w miejsce tych utworów pojawiły się inne piosenki – napisany przez Paula specjalnie na potrzeby projektu utwór Take Love oraz dobrze znany fanom Queen Dragon Attack (niestety Rodgers nie zdążył się z nim należycie zapoznać). Jednak szczególnym punktem show w USA stał się utwór Bad Company, podczas którego Paul grający w oparach dymu wynurzał się ze specjalnie skonstruowanej zapadni (która okazała się też niebezpieczną pułapką), zaś na telebimie wyświetlały się archiwalne fotografie Rodgersa z czasów Free i Bad Company. Kolejną zmianę stanowiło rozdzielenie We Will Rock You i We Are the Champions przez All Right Now (co przywodzi na myśl rok 1986 i podobny zabieg z udziałem Friends Will Be Friends).

Skład zespołu: Paul Rodgers (wokal, gitara, fortepian), Brian May (gitary, wokal), Roger Taylor (perkusja, wokal), Jamie Moses (gitary, chórki), Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), Danny Miranda (gitara basowa, chórki)

Liczby:

 • Koncerty: łącznie 23 występy w Ameryce Północnej

  78ad060c-26ff-3af3-9fd9-266cd0ca8ef5
  Vh1 Rock Honors, Las Vegas 25.05.2006 r.; fot.: queenconcerts.com
 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– USA (21)
– Kanada (2)

Typowa setlista:

 1. It’s a Beautiful Day (Ross Robertson/DJ Koma 2005 techno mix) [taśma]
 2. Lose Yourself (Eminem) [taśma]
 3. Reaching Out (tylko Paul na wokalu i Spike na klawiszach)
 4. Tie Your Mother Down (Paul na wokalu)
 5. White Man (intro)/Fat Bottomed Girls (Paul na wokalu)
 6. Can’t Get Enough (Paul na wokalu)
 7. Take Love (Paul na wokalu i gitarze)
 8. Crazy Little Thing Called Love (Paul na wokalu i gitarze)
 9. Love of My Life (tylko Brian na wokalu i gitarze)
 10. Hammer to Fall (wersja wolna/szybka; Brian i Paul na wokalu)
 11. Feel Like Makin’ Love (Paul na wokalu)
 12. Let There Be Drums (solo perkusyjne)
 13. I’m In Love With My Car (Roger na wokalu i perkusji)
 14. Guitar Solo
 15. Last Horizon
 16. Bad Company (Paul na wokalu i fortepianie)
 17. Another One Bites the Dust (Paul na wokalu)
 18. Dragon Attack (Paul na wokalu)
 19. These Are the Days of Our Lives (Roger na wokalu)
 20. Radio Ga Ga (Roger i Paul na wokalu)
 21. Under Pressure (Paul, Roger i Brian na wokalu)

  San Jose, 5.04.2006 r.
  San Jose, 5.04.2006 r.; fot. John Medina
 22. The Show Must Go On (Paul na wokalu)
 23. Bohemian Rhapsody (Freddie i Paul na wokalu)
 24. We Will Rock You (Paul na wokalu)
 25. All Right Now (Paul na wokalu)
 26. We Are the Champions (Paul na wokalu)
 27. God Save the Queen [taśma]

Rzadziej grane utwory:

 • I Want to Break Free (Paul na wokalu) – 9 koncertów
 • ’39 (tylko Brian na wokalu i gitarze) – tylko 4 koncerty
 • Say It’s Not True (tylko Roger na wokalu oraz Jamie i Danny na gitarach) – tylko w Miami (3.03.)
 • Red House (Paul na wokalu) – tylko w Vancouver (13.04.)

Ciekawostki:

 • Podczas pierwszych dwóch koncertów nie odtwarzano fragmentu Lose Yourself. Pozostałe występy zawierały to intro.
 • Bad Company, które na stałe zawitało w repertuarze, grano w ten sposób, że Rodgers grający na fortepianie wyłaniał się w oparach dymu ze specjalnie przygotowanej zapadni. Pierwsze takty utworu grał jeszcze pod sceną. W czasie piosenki na telebimie pojawiały się zdjęcia z młodości Rodgersa (czasów Free i Bad Company).
 • Take Love to nowa piosenka, którą Paul napisał na potrzeby projektu. Utwór wykonywano na żywo tylko podczas tej części trasy, wbrew oczekiwaniom nie pojawił się on w studyjnej wersji na albumie The Cosmos Rocks. Rodgers od czasu do czasu wykonuje Take Love podczas swoich solowych koncertów.
 • Istnieją rozbieżne teorie co do przyczyn usunięcia z setu ’39 po zaledwie 4 koncertach. Jedna z nich zakłada, iż powodem był ból pleców Briana, inna – że utwór był słabo odebrany przez amerykańską widownię.
 • Ktoś wtargnął na scenę w Glendale (31.03.) i zaczął ściskać Briana. Kiedy ochrona ściągała intruza ze sceny Danny pomachał mu na pożegnanie, a Paul śmiał się.
 • Podczas koncertu w Anaheim (3.04.) po secie akustycznym Taylor Hawkins (Foo Fighters) podał Brianowi Red Special (zwykle czynił to techniczny Pete Malandrone) i pokłonił mu się. Brian czuł się wyraźnie zakłopotany i później przyznał, że nie wiedział wcześniej co zrobi Hawkins.
 • Na występie w San Jose (5.04.) obecni byli James Hetfield Kirk Hammett z zespołu Metallica. Przed Hammer to Fall Brian powiedział „Czy jesteście gotowi na ROCK-a? Mamy tu dzisiaj dwóch gości, którzy doskonale wiedzą jak go grać. Następny utwór dedykujemy dwóm chłopakom z Metalliki, którzy są tu dziś z nami.” (ang. „Are you ready to ROCK? We have a couple of guys here tonight that really know how to ROCK. We dedicate this next song to a couple of the guys from Metallica that are here tonight.”).
 • Podczas Let There Be Drums w Vancouver (13.04.) Jamie, Spike i Danny założyli sombrera i tańczyli, podczas gdy Roger grał na bębnach.
 • Na jednej z setlist widać napisane odręcznie przy Fat Bottomed Girls słowa „won’t” , „let”, „gonna” i „give”. Jest to bez wątpienia ściąga Paula mająca ułatwić mu zapamiętanie poszczególnych refrenów piosenki.
 • Tym razem także nie obyło się bez wpadek:

– Brian i pęknięte struny: Filadelfia (14.03.): na samym początku Tie Your Mother Down i podczas Guitar Solo.
– inne usterki sprzętu: Waszyngton (9.03.): podczas Fat Bottomed Girls na ok. minutę zanikł dźwięk; Vancouver (13.04.): dźwięk i obraz w Bohemian Rhapsody nie były zsynchronizowane.
pomyłki muzyków: Jacksonville (5.03.): Brian poślizgnął się i upadł wchodząc po schodkach podczas grania Tie Your Mother Down, Paul całkowicie pomylił słowa Dragon Attack; Waszyngton (9.03.): Brian wpadł do zapadni, z której wyłaniał się Paul i fortepian, by zagrać Bad Company. Techniczni pomogli mu się wydostać. May najprawdopodobniej poobijał sobie plecy. Od tej pory techniczni oświetlali mu zapadnię latarkami; Filadelfia (14.03.): Brian opuścił fragment zwrotki w I’m In Love With My Car, dzięki czemu cały zespół się pogubił. Dopiero Roger wprowadził muzyków z powrotem na „właściwe tory”. Paul po raz kolejny pomylił tekst Dragon Attack.

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach Q + PR (i nie tylko!): queenconcerts.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s