Queen + Paul Rodgers: Rock the Cosmos Tour (2008)

Kolejna trasa Queen + Paul Rodgers została przygotowana z o wiele większym rozmachem, niż poprzednie. Gigantyczny telebim z tyłu sceny już nie tylko prezentował archiwalne ujęcia, ale także to, co aktualnie działo się na scenie oraz mnóstwo kolorowych animacji ilustrujących tekst lub klimat danej piosenki. Przybyło także różnorodnych świateł. Wszak tym razem była to już trasa promująca nowy studyjny album grupy – The Cosmos Rocks. Występy również były dłuższe niż w 2005 i 2006 r., bo trwały średnio 140 minut.

fot. queenconcerts.com
Program trasy z 2008 r. wraz z autografami zespołu; fot. queenconcerts.com

Zrezygnowano też z kilku gestów upamiętniających Freddiego, które przy drugiej trasie mogłyby wydawać się nieszczere. Obok Briana podczas akustycznego setu nie było już pustego krzesła, zrezygnowano z grania These Are the Days of Our Lives. Jednak z drugiej strony Bohemian Rhapsody nadal było duetem Freddie-Paul, a samego Mercury’ego można było usłyszeć (i zobaczyć) w przepięknej wersji Bijou.

Jeśli chodzi o setlistę, to początkowo ulegała dość częstym zmianom. Konieczność zamieszczenia w niej nowych kompozycji wymagała starannego wyselekcjonowania klasycznych hitów Queen (zwłaszcza) i Rodgersa. Dlatego też niektóre utwory grano w skróconych wersjach. Zespół długo nie mógł się zdecydować, która piosenka powinna otwierać show. Początkowo po taśmie z intrem, na które składał się wstęp do Cosmos Rockin’, grano One Vision. Niestety zespół miał wyraźne problemy ze zgraniem się w tym kawałku, więc szybko został w ogóle usunięty z repertuaru. Kolejnym i chyba najlepszym pomysłem zespołu było granie na początku nowego utworu – Surf’s Up… School’s Out!. Niestety Brian był z tego manewru wyraźnie niezadowolony, więc po krótkim czasie kompozycję przesunięto wgłąb koncertu, pozostawiając jedynie drugą taśmę z intrem. Utworem inauguracyjnym próbowano uczynić jeszcze Tie Your Mother Down, jednak ostatecznie większość koncertów na trasie otworzyła szybka (i skrócona) wersja Hammer to Fall.

Warto również odnotować, że przynajmniej raz zagrano osiem z czternastu utworów z The Cosmos Rocks. Te kompozycje to: Cosmos Rockin’ (wszystkie koncerty), Time to Shine (1 koncert), Warboys (trzy koncerty), We Believe (ponad połowa trasy), Voodoo (6 koncertów), C-lebrity (wszystkie koncerty), Say It’s Not True (wszystkie koncerty) i Surf’s Up… School’s Out! (z koncertu na koncert grane w coraz dłuższej wersji, aż w końcu grane w całości).

Skład zespołu: Paul Rodgers (wokal, gitara, fortepian), Brian May (gitary, wokal), Roger Taylor (perkusja, wokal), Jamie Moses (gitary, chórki), Spike Edney (instrumenty klawiszowe, chórki), Danny Miranda (gitara basowa, chórki), Neil Murray (gitara basowa – dwa koncerty w zastępstwie Danny’ego Mirandy)

46664: 90-te urodziny Nelsona Mandeli, 27.06.2008 r.
46664: 90-te urodziny Nelsona Mandeli, 27.06.2008 r.

Liczby:

 • Koncerty

– łącznie: 40
– w Europie: 34
– na Bliskim Wschodzie: 1
– w Ameryce Południowej: 5

 • Kraje (w nawiasie podano liczbę koncertów w danym kraju):

– Wielka Brytania (11), w tym: Anglia (9), Walia (1), Szkocja (1)
– Ukraina (1)
– Rosja (2)
– Łotwa (1)
– Niemcy (5)
– Belgia (1)
– Francja (1)
– Włochy (2)
– Szwajcaria (1)
– Holandia (1)
– Luksemburg (1)
– Hiszpania (3)
– Węgry (1)
– Serbia (1)
– Czechy (1)
– Austria (1)
– Zjednoczone Emiraty Arabskie (1)
– Chile (1)
– Argentyna (1)
– Brazylia (3)

Typowa setlista:

 1. Cosmos Rockin’ (intro) [taśma]
 2. Surf’s Up… School’s Out ! (intro) [taśma]
 3. Hammer to Fall (skrócona szybka wersja; Paul na wokalu)
 4. Tie Your Mother Down (Paul na wokalu)
 5. White Man (intro)/Fat Bottomed Girls (Paul na wokalu)

  Surf's Up... School's Out!; Palau Sant Jordi, Barcelona, 22.10.2008 r.
  Surf’s Up… School’s Out!; Palau Sant Jordi, Barcelona, 22.10.2008 r.
 6. Another One Bites the Dust (Paul na wokalu)
 7. I Want It All (Paul na wokalu)
 8. I Want to Break Free (Paul na wokalu)
 9. C-lebrity (Paul na wokalu)
 10. Surf’s Up… School’s Out! (Paul na wokalu i harmonijce)
 11. Seagull (tylko Paul na wokalu i gitarze)
 12. Love of My Life (tylko Brian na wokalu i gitarze)
 13. ’39 (w pierwszej zwrotce tylko Brian na wokalu i gitarze oraz Roger na bębnie basowym i tamburynie; w drugiej zwrotce cały zespół oprócz Paula)
 14. Bass Solo (Roger i Danny lub Roger i Jamie)
 15. Drum Solo
 16. I’m In Love With My Car (Roger na wokalu i perkusji)
 17. A Kind of Magic (Roger  lub Paul – przez kilka początkowych koncertów – na wokalu)
 18. Say It’s Not True (Roger, Brian i Paul na wokalu)
 19. Bad Company (Paul na wokalu i fortepianie)

  Londyn, 7.11.2008 r.
  Londyn, 7.11.2008 r.; fot. Chiaki Nozu
 20. We Believe (Paul lub Brian i Paul na wokalu)
 21. Guitar Solo
 22. Bijou (Freddie na wokalu)
 23. Last Horizon
 24. Radio Ga Ga (Paul na wokalu)
 25. Crazy Little Thing Called Love (Paul na wokalu)
 26. The Show Must Go On (Paul na wokalu)
 27. Bohemian Rhapsody (Freddie i Paul na wokalu)
 28. Cosmos Rockin’ (Paul na wokalu)
 29. All Right Now (Paul na wokalu)
 30. We Will Rock You (Paul na wokalu)
 31. We Are the Champions (Paul na wokalu)
 32. God Save the Queen [taśma]

Rzadziej grane utwory:

 • Shooting Star (Paul na wokalu i gitarze) – Charków (12.09.) i Moskwa (15.09.)
 • One Vision (Paul na wokalu) – Charków (12.09.), Moskwa (15-16.09.) i Ryga (19.09.)
 • Wishing Well (Paul na wokalu) – Charków (12.09.) i Moskwa (15-16.09.)
 • Warboys (Paul na wokalu i gitarze) – Charków (12.09.), Moskwa (16.09.), Ryga (19.09.) i Berlin (21.09.)
 • Feel Like Makin’ Love (Paul na wokalu) – około połowy koncertów
 • Time to Shine (Paul na wokalu i fortepianie) – tylko w Antwerpii (23.09.)
 • The Stealer (Paul na wokalu) – tylko w Zurychu (29.09.)
 • Keep Yourself Alive (jako część Guitar Solo) – kilka ostatnich koncertów
 • Barcelona (jako część Guitar Solo) – tylko w Barcelonie (22.10.)
 • Las Palabras de Amor (Brian na wokalu) –  Madryt (25.10.), Santiago De Chile (19.11.) i Buenos Aires (21.11.)
 • Concierto de Aranjuez (jako część Guitar Solo) – tylko Madryt (25.10.)
 • Tavaszi Szél Vizet Áraszt (Brian na gitarze) – tylko Budapeszt (28.10.)
 • Nad Pięknym Modrym Dunajem (Brian na gitarze) – przed setem akustycznym w Wiedniu (1.11.)
 • Fog on the Tyne (jako część Guitar Solo) – tylko w Newcastle (4.11.)
 • Voodoo (Paul na wokalu) – 6 koncertów pod koniec trasy
 • Maybe It’s Because I’m a Londoner (tylko Brian na wokalu i gitarze) – tylko w Londynie (7.11.)
 • Under Pressure (Roger i Brian na wokalu) – ostatnie 4 koncerty

Ciekawostki:

 • Zespół planował wystąpić w Polsce podczas koncertu „Przestrzeń Wolności” w Stoczni Gdańskiej, 20 września 2008 r. Niestety wycofanie się jedynego sponsora spowodowały odwołanie koncertu. Próbowano jeszcze w jakiś sposób doprowadzić do tego, by zespół wystąpił w Polsce, być może w innym miejscu, jednak dodanie do trasy koncertu w Rydze 19 września całkowicie pogrzebało tę szansę.
 • Koncert w Charkowie (12.09.) został nagrany i wydany jako Live in Ukraine (CD i DVD). Na Placu Wolności zjawiło się ok. 350,000 widzów, by uczestniczyć w darmowym koncercie Life Must Go On, poświęconym zwiększaniu świadomości na temat AIDS. Koncert transmitowała ukraińska telewizja, zapis koncertu wyświetlono 6 listopada 2008 r. w amerykańskich kinach. Film nosił tytuł Let the Cosmos Rock. Oficjalne CD i DVD nie zawierają całego koncertu, bowiem wycięto z nich: A Kind of Magic,  Wishing Well i Radio Ga Ga. Utwory Queen były dostępne w formie audio jako cyfrowy download I-Tunes. Wishing Well nie zostało wydane.
 • Bohemian Rhapsody było grane w taki sam sposób, jak podczas poprzednich tras (duet Freddiego i Paula), jednak tym razem wykorzystano obraz i dźwięk Freddiego z koncertu w Montrealu z 24/25 listopada 1981 r.
 • Po raz kolejny Brian wplatał w swoje solo fragmenty piosenek związanych z miejscem, w którym aktualnie występowano. Były to I Feel Fine (The Beatles) w Liverpoolu (18.10.), Barcelona (Freddie i Montserrat Caballé) w… Barcelonie 😉 (22.10), Concierto de Aranjuez (Joaquin Rodrigo) w Madrycie (25.10.), Fog on the Tyne (Lindisfarne) w Newcastle (4.11.),
 • W czasie prób dźwięku zespół grał m.in.: Runaway, Still Burnin’Small, jednak żaden z tych utworów nie pojawił się na ani jednym koncercie.
 • W trakcie wykonywania Bijou, na ekranie pojawiały się ujęcia śpiewającego Freddiego. Tak się jednak nie stało podczas pierwszego koncertu w Moskwie (16.09.). Podczas tego samego występu na widowni znajdowała się córka Briana (prawdopodobnie Emily).
 • Na koncercie w Rydze (19.09.) wystąpił specjalny gość – premier Łotwy Ivars Godmanis, który zagrał na perkusji w utworze All Right Now.
 • Zurych (29.09.) był świadkiem historycznego wydarzenia – Roger po raz pierwszy w dziejach Queen zaśpiewał A Kind of Magic jednocześnie grając na perkusji.
 • Monachium (1.10.) zespół przy okazji wykonywania ’39 założył tradycyjne bawarskie kapelusze, co Brian określił mianem „YouTube’owego momentu”.
 • Prawdopodobnie wśród publiczności w Nottingham (10.10.) znalazła się Jer Bulsara – mama Freddiego.
 • Podczas Cosmos Rockin’  w Londynie (13.10) gościnnie zaśpiewał brytyjski komik i zarazem wielki fan Queen – Al Murray. Na widowni obecna była mama Rogera – Winifred.
 • Mniej więcej w połowie trasy Danny Miranda musiał być hospitalizowany, więc podczas dwóch koncertów – w Cardiff (14.10.) i Birmingham (16.10.) zastępował go niegdyś stały współpracownik Briana – Neil Murray. W związku z tym solo na elektrycznym kontrabasie wraz z Rogerem wykonywał Jamie, zaś podczas pierwszego ze wspomnianych koncertów We Believe zostało zastąpione przez Feel Like Makin’ Love. Neil powiedział bowiem: „Przesłuchałem nowego albumu [The Cosmos Rocks – przyp. QP] parę razy, jednak nie uczyłem się piosenek. Słuchałem ich w czasie popołudnia i później wypróbowaliśmy 3 z 4 nowych utworów – powiedziałem, że najprawdopodobniej będę się mylił w We Believe, dlatego też w Cardiff zagraliśmy Feel Like Makin’ Love”. Podczas koncertu w Birmingham We Believe wróciło do setu. Neil wspomina: „W Birmingham musiałem zagrać We Believe, więc rozpisałem sobie na szybko układ akordów, jednak wcale nie poszło mi perfekcyjnie. W czasie pracy z Q + PR używałem własnego basu Fender Precission, jednak korzystałem ze wzmacniaczy Fendera (a nie z Ampeg) należących do Danny’ego”.
 • Madrycie (25.10.) po raz pierwszy, po wielu wcześniejszych próbach, wykonano utwór Las Palabras de Amor (w całości, Brian na wokalu). Piosenka powróciła jeszcze do setu w Santiago De Chile (19.11.) i Buenos Aires (21.11.).
 • Budapeszcie (28.10.) po raz kolejny wykonano Tavaszi Szél Vizet Áraszt (Brian na gitarze ze śpiewającą publicznością).
 • W czasie koncertu w Wiedniu (1.11.) Roger drogę na scenę B przed ’39 pokonał w zabawnej masce dziecka.
 • Podczas koncertu w Londynie (8.11.) i Buenos Aires (21.11.) Brian wplótł w swoje solo kilka riffów z Keep Yourself Alive.
 • Roger zadedykował w Dubaju (14.11.) zmarłemu dwa dni wcześniej perkusiście Mitchowi Mitchellowi utwór A Kind of Magic. Brian wplótł w swoje solo fragmenty Liar.
 • Na zakończenie trasy, w Rio De Janeiro (29.11.), Brian podziękował po Love of My Life całej ekipie i Rogerowi. Podczas Crazy Little Thing Called Love tuż przed „Ready Freddie!” Brian rzucił się na kolana i rozpostarł szeroko ręce. W trakcie All Right Now mężczyzna z obnażonymi pośladkami przemknął obok Briana i najprawdopodobniej zmierzał w kierunku Paula, został jednak zatrzymany przez ochronę zanim wyrządził jakąś krzywdę.
 • Wpadki i tym razem dały się zespołowi we znaki:

– Roger i upuszczona pałka: Birmingham (16.10.): podczas solo na perkusji. Kiedy techniczny w końcu podał mu pałkę, Roger ostentacyjnie oblizał rękę, żeby podkreślić, iż więcej nie popełni tego błędu; Buenos Aires (21.11.): podczas solo na perkusji. Rogerowi udało się samodzielnie podnieść z podłogi upuszczony sprzęt; Rio De Janeiro (29.11.): znowu podczas solówki. Tym razem Roger pochwycił pałkę w ciągu kilku sekund.
– pomyłki muzyków: Rzym (26.09.): Radio Ga Ga zostało całkowicie zrujnowane przez wszystkich muzyków – Paul zapomniał całej drugiej zwrotki, a pozostali weszli nie w tempo w ostatni refren. Od tej pory grano skróconą wersję tego utworu; Monachium (1.10.): Brian pomylił się w solo do All Right Now; Nottingham (10.10.): Roger i Spike zepsuli wstęp do Say It’s Not True; Budapeszt (28.10.): Paul prawie spadł ze sceny podczas Fat Bottomed Girls. Przez resztę utworu sprawiał wrażenie przerażonego zaistniałą sytuacją; Londyn (8.11.): tym razem ’39 zostało zagrane w całości przez zespół, gdyż część z samym Brianem i Rogerem była wyjątkowo krótka (Brian najprawdopodobniej zapomniał tekstu); Dubai (14.11.): Paul ponownie zapomniał refrenu Radio Ga Ga (co jest dość dziwne, zważywszy na niezbyt skomplikowany tekst tej części piosenki);

Opracował: mike

ornament

Więcej informacji o koncertach Q + PR (i nie tylko!): queenconcerts.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s