40-lecie Queen

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania zespołu – naturalnie wiąże się z tym wiele wartych uwagi przedsięwzięć.

W styczniu, po wielu latach, zespół opuścił wytwórnie EMI i przeniósł się do konkurencyjnej Universal Music Group. W związku z tym do sprzedaży trafiły nowe zremasterowane albumy, wraz z bonusami zawierającymi rarytasy (mało ich, ale lepsze to niż nic).

Na przełomie lutego i marca w Londynie odbyła się wystawa pt. „Stormtroopers in Stilettos” na której zaprezentowano eksponaty związane z wczesnym okresem istnienia zespołu (zdjęcia, stroje, instrumenty). Ponadto można było obejrzeć fragment „Bohemian Rhapsody” w 3D.

Przy okazji wystawy do sprzedaży trafił nowy limitowany (2000 szt.) singiel ‚Stormtroopers in Stilettos’ 7”. Zawiera on niewydaną wersje Keep Yourself Alive (Long Lost Retake) przygotowaną w 1975 roku na potrzeby singla w USA oraz Stone Cold Crazy (2011 Remaster). Do posłuchania tutaj.

W czerwcu miała miejsce emisja nowego dokumentu BBC z okazji 40-lecia pt. „Queen: Days of Our Lives”. Wielu fanów, uważa że to najlepszy dokument poświęcony zespołowi, więc raczej nie trzeba zachęcać do obejrzenia.

W zeszłym roku dotarła do nas długo oczekiwana informacja o rozpoczęciu prac nad scenariuszem nowego filmu o Queen. W rolę Freddiego wcieli się Sacha Baron Cohen („Borat”). Pierwszy klaps na planie ma paść jeszcze w tym roku. Premiera prawdopodobnie w 2013 r.

Po cichu mówi się o wydaniu kilku koncertów na DVD, konkretniej chodzi o Rainbow ’74 i Budapest ’86. Ten drugi być może w 3D. Niestety nawet trudno przypuszczać kiedy to nastąpi.

Jeszcze mniej pewną informacją – a właściwie plotką – jest wielki koncert z okazji 40-lecia, z mnóstwem gości (coś na wzór „The Freddie Mercury Tribute Concert”) planowany na jesień tego roku. Jednak są to tylko przypuszczenia pomieszane z marzeniami fanów.

Natomiast wydaję się pewne (Roger zdradził w wywiadzie), że jeszcze w tym roku zostaną wydane 3 utwory, które na początku lat 80. Freddie nagrał z Michaelem Jacksonem tj. „There Must Be More to Life Than This”, „State of Shock” oraz „Victory”.

Nieoficjalny terminarz dotyczący planów zespołu na bieżący i przyszły rok tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s