Historia Queen

Data założenia: 1970
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Miejsce powstania: Londyn
Gatunek: rock, glam rock, hard-rock, pop-rock

 • 1968 Brian May, student ostatniego roku fizyki w Imperiał College w Londynie, umieszcza na tablicy ogłoszeń odręczną notatkę, w której zaprasza muzykujących kolegów do tworzonej przez siebie grupy. Pierwszy zgłasza się basista i wokalista, Tim Staffell, po nim perkusista Roger Taylor. Zespól przybiera nazwę Smile.
 • 1969 Amerykańska firma płytowa, Mercury. podpisuje z grupy kontrakt na wydanie jednej płyty. Singel nazywa się „Earth” i jest dziełem Tirna Staffella. Wydany wyłącznie w Stanach Zjednoczonych nie wzbudza żadnego zainteresowania. Mercury rozwiązuje umowę z zespołem.
Queen w 1970 r.
Queen w 1970 r.
 • 1970 Staffell odchodzi ze Smile i przyłącza się do formacji Hurnpy Bong. Na swoje miejsce rekomenduje kolegę ze studiów plastycznych, Freddiego Bulsarę (później Mercury), Okazuje się. że Mercury i May mieszkali przy lej samej ulicy w Feltham, jednak nigdy się nie spotkali. Mercury śpiewał poprzednio w grupach Wreckage i Sour Milk Sea. W listopadzie zespół – który nazywa się teraz Queen – występuje w Ballspark College w Hertford.
 • 1971 Queen nie ma jeszcze stałego basisty. W lutym w prasie ukazuje się ogłoszenie, na które odpowiada John Deacon i przyłącza się do zespołu. Również w lutym, grupa gra w Hornsey Town Hali i Kingston Polytechnic. Od lipca do września trwa pierwsza trasa Queen obejmująca południowo-zachodnia Anglię. Pod koniec roku zespół daje dwa koncerty dla przyjaciół w Imperiał College i na balu sylwestrowym w klubie rugby Twickenham. Jest to przełomowy rok w karierze Queen. Zespól demonstruje działanie nowego wyposażenia studia Dc Lane Lea. W zamian za to dostaje nieograniczony czas nagrań, który wykorzystuje mądrze, tworząc taśmy demo.
 • 1972 Queen postanawia nie wyjeżdżać w trasy przez rok. Zespół daje tylko pięć koncertów, w tym jeden zorganizowany przez Johna Deacona tylko dla sześciu osób i drugi – bardzo ważny – w znanym Londyńskim klubie Marquee. Zamiast wędrówek po pubach i klubach Queen koncentruje się na nagraniu pierwszej płyty w studiu firmy Trident, która podpisała z grupą kontrakt menażerski, płytowy i wydawniczy. Mercury projektuje logo Queen.
 • 1973 Po wydaniu pierwszego albumu Queen, zespól podpisuje kontrakt z koncernem EMI. Drugi koncert w Marquee Club w kwietniu. EMI planuje wypromować grupę tym występem. W czerwcu Mercury wydaje singel „I Can Hear Music” pod pseudonimem Larry Lurex. W lipcu ukazuje się debiutancki singel Queen „Keep Yourself Alive”, po którym zespól zostaje oskarżony o komercję i pozerstwo. Radio One odmawia umieszczenia singla na liście emitowanych nagrań, w związku z czym płyta nie wchodzi na listy przebojów. W lipcu ukazuje się debiutancki album Queen. W sierpniu zespól nagrywa płytę Queen II. We wrześniu grupa występuje w Golders Green Hippodrome, w październiku daje koncert we Frankfurcie w Niemczech i The Paris Theatre w Londynie. Radio One rejestruje ich londyński występ. Queen pojawia się także we francuskiej i holenderskiej telewizji. W listopadzie zespół gra ponownie w Imperiał College i wyrusza w trasę, jako .grupa wspomagająca Mott The Hoople. Coraz więcej fanów domaga się nagrań Queen.
 • 1974 Popularność grupy wzrasta. Queen pojawia się na Festiwalu Sunbury w Melbourne w Australii w lutym. Także w lutym ukazuje się na rynku singel „Seven Seas Of Rhye”, który zajmuje dziesiąte miejsce na liście przebojów. W marcu Queen występuje w Winter Garden w Blackpool otwierając swoją pierwszą dużą trasę po Wielkiej Brytanii, która kończy się ostatniego dnia tego samego miesiąca w Rainbow w Londynie. Popularność Queen nie zaskakuje Mercury’ego, który stwierdza: „Zawsze uważałem, że jesteśmy czołową grupą brytyjską”. W marcu ukazuje się także album Queen II, który zajmuje piąte miejsce w zestawieniach brytyjskich. W maju zostaje odwołane pierwsze amerykańskie tournee grupy, po tym jak Brian May nabawia się żółtaczki. Zespół wraca do domu i rozpoczyna pracę nad następnym albumem sesje zaplanowane są tak, by Brian mógł dojść do zdrowia. W październiku pojawia się singel z jeszcze nie wydanej płyty. Strona A zawiera utwór „Killer Queen”, który staje się olbrzymim przebojem i trafia na drugą pozycję zestawień. Zespół gra w Pałace Theatre w Manchesterze, otwierając tym samym kolejną trasę brytyjską. W listopadzie ukazuje się album Sheer Heart Attack, który dochodzi do drugiego miejsca najlepiej sprzedawanych płyt. Queen wyrusza w krótką trasę europejską.
Promocja ANATO
Promocja ANATO
 • 1975 Zespół rozpoczyna rok od wydania singla „Now I’m Here”, który dochodzi do jedenastej pozycji. W lutym Queen rozpoczyna pierwszą dużą trasę amerykańską w Columbus w stanie Ohio. Grupa zostaje obwołana „zespołem roku” przez tygodnik Metody Maker. Mercury choruje na anginę, mimo to zespół kończy trasę. Po krótkich wakacjach kolejna trasa, tym razem w Japonii. W sierpniu Queen zrywa z firmą Trident i zawiera kontrakt z menażerem Eltona Johna, Johnem Reidem. Jak powiedział Freddie: „Zostawiliśmy ich, tak jak zostawia się kupę na chodniku”. Tymczasem grupa nagrywa nowy album A Night At The Opera. Pod koniec października ukazuje się nagranie „Bohemian Rhapsody”. EMI ma sporo wątpliwości co do wydawania długiego pastiszu opery. „Bohemian Rhapsody” trafia nieoficjalnymi kanałami do jednego z najbardziej popularnych DJ-ów, Kenny Everetta, który puszcza je na antenie, wywołując sensację. W grudniu singel trafia na pierwszą pozycję, na której pozostaje przez dziewięć tygodni. Film promocyjny do „Bohemian Rhapsody” rozpoczyna rewolucję wideo. Queen wyrusza w kolejną trasę po Wielkiej Brytanii, pierwszy koncert odbywa się w Liverpoolu, ostatni w Wigilię w Hammersmith Odeon. Finałowy występ pokazuje BBC w specjalnym wydaniu programu „Old Grey Whistle Test”. Album A Night At The Opera zajmuje pod koniec roku pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedawanych płyt.
 • 1976 W styczniu rozpoczyna się kolejna trasa amerykańska Queen. Pierwszy koncert ma miejsce w Waterbury Pałace Theatre w Connecticut. Dzięki trasie promocyjnej „Bohemian Rhapsody” zajmuje dziewiąte miejsce na amerykańskich listach już w kwietniu. Queen tuż po trasie amerykańskiej podbija także Japonię i Australię. W czerwcu ukazuje się singel „You’re My Best Friend”, który trafia na siódmą pozycję. Zespół wraca do studia, by nagrać kolejny album. We wrześniu Queen pojawia się w Edynburgu i Cardiff, daje także, zakończony olbrzymim sukcesem, darmowy koncert w Hyde Parku, na który przychodzi 150000 ludzi. Występ transmituje Capital Radio. W listopadzie ukazuje się singel „Somebody To Love” i trafia na drugie miejsce zestawień. Nowy album, A Day At The Races, pojawia się na rynku w grudniu i zajmuje pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedawanych płyt. Mercury produkuje i występuje w „Man From Manhattan” Eddie Howella.
Queen na trasie z Thin Lizzy
Queen na trasie z Thin Lizzy
 • 1977 Rok rozpoczyna się od trasy amerykańskiej. Zespołem wspomagającym Queen jest Thin Lizzy. W marcu ukazuje się singel „Tie Your Mother Down”, który trafia tylko na trzydziestą pierwszą pozycję w Anglii i czterdziestą dziewiątą w Ameryce. Po powrocie ze Stanów Queen postanawia wyruszyć do Europy -Trasa kończy się w Wielkiej Brytanii dwoma wspaniałymi wieczorami w Earls Court. Oprawa występu kosztowała Queen 75000 funtów. Brytyjska prasa muzyczna krytykuje Queen, nazywając Mercury’ego „dupkiem”. W maju Queen wydaje swój pierwszy EP (czwórka) z tytułowym utworem „Good Old-Fashioned Lover Boy”. Płyta zajmuje siedemnaste miejsce. Rozpoczynają się sesje do nowej dużej płyty News O f The World, które dobiegają końca we wrześniu. Ukazuje się singel „We Arę The Champions”, który zajmuje drugie miejsce. Album trafia na czwarte. W listopadzie w Portland w Oregonie rozpoczyna się następna trasa amerykańska. Zespół zostaje w Stanach aż do końca roku. Mercury jest producentem albumu swojego starego przyjaciela Petera Strakera. Płyta nazywa się This One’s On Me.
 • 1978 W lutym Queen wydaje singel „Spread Your Wings”, który dociera do trzydziestej czwartej pozycji. Trasa europejska Queen kończy się dwoma koncertami na Wembley. Po tournee grupa wraca do studia, by nagrać nowy LP, Jazz. W październiku ukazuje się singel „Fat Bottomed Girls” i dochodzi do jedenastego miejsca. W Dallas rozpoczyna się kolejna trasa amerykańska. 10 listopada na rynku pojawia się album Jazz, który zajmuje drugą pozycję. Queen gra w Ameryce aż do końca roku.
Crazy Tour, 1979
Crazy Tour, 1979
 • 1979 Rok rozpoczyna się od trasy europejskiej, podczas której ukazuje się singel „Don’t Stop Me Nów” i trafia na dziewiątą pozycję list przebojów. W kwietniu grupa przenosi się do Japonii, gdzie odbywa długą trasę koncertową. Koncerty europejskie Queen zostają zarejestrowane i wydane na LP Live Killers, który zajmuje trzecie miejsce. Grupa nie jest jednak zadowolona z jakości nagrania i Roger Taylor publicznie oświadcza, że zespół nie bierze za nie odpowiedzialności. Singel „Love Of My Life” z dużej płyty zajmuje tylko sześćdziesiątą trzecią pozycję. W czerwcu i lipcu Queen wraca do studia i nagrywa album The Gamę. W październiku ukazuje się singel „Crazy Littie Thing Called Love”, który – jak twierdzi Mercury został napisany przez niego w wannie. Singel staje się dużym przebojem zajmując drugie miejsce w Anglii i pierwsze w USA. Co więcej, spotyka się z przychylnym przyjęciem krytyków, którzy nigdy nie oszczędzali Queen. Freddie gra „Crazy Littie Thing…” na gitarze. Queen zamyka rok długą trasą po Wielkiej Brytanii. Występ w Hammersmith Odeon na rzecz ludności Kampuczy, w drugi dzień świąt, kończy trasę.
 • 1980 W lutym „Save Me” trafia na jedenastą pozycję, a zespół wraca do studia, by dokończyć płytę The Gamę. W maju trafia do sklepów singel „Hit The Gamę”, który dochodzi do czternastej pozycji. Nowy album wydany w czerwcu zajmuje pierwsze miejsce. Rozpoczynają się prace do ścieżki dźwiękowej filmu Flash Gordon. W Vancouver rozpoczyna się kolejna trasa amerykańska. W sierpniu ukazuje się kolejny singel z The Gamę zatytułowany „Another One Bites The Dust”. Utwór trafia na pierwsze miejsce w Ameryce i na siódme w Wielkiej Brytanii. W październiku i listopadzie Queen kończy pracę nad muzyką do filmu Flash Gordon. Została ona nagrana na płycie, która ukazała się w grudniu, tuż po wyjeździe zespołu na tournee do Europy.
 • 1981 Rok rozpoczyna się dobrze od singla ,,Flash”, który w styczniu zajmuje w Anglii dziesiąte miejsce. W lutym zespól wyrusza do Japonii, po czym przenosi się do Ameryki Południowej, gdzie dotąd nie występowały grupy rockowe. W listopadzie na listach najlepiej sprzedawanych płyt pojawia się album Greatest Hits, rozpoczynając swój długi pobyt na nich w zestawieniu od pierwszego miejsca. W tym samym miesiącu na pierwsze miejsce przebojów singlowych trafia wspólne dzieło Queen i Davida Bowie „Under Pressure”. Taylor nazywa ten utwór ,Jedną z najlepszych rzeczy nagranych przez Queen”.
Milton Keynes, 1982
Milton Keynes, 1982
 • 1982 W kwietniu w Góteborgu rozpoczyna się trasa europejska Queen. W tym samym miesiącu zespól wydaje singel „Body Language”, który dociera do dwudziestej piątej pozycji w Wielkiej Brytanii. W maju ukazuje się album Hol Space, który otrzymuje miano złotej płyty i zajmuje czwartą pozycję na zestawieniach. W czerwcu zespól jest ciągle w trasie, a jego koncert w Milton Keynes Bowl zostaje sfilmowany przez Channel Four. Po Anglii, Queen gra w Kanadzie, Stanach i Japonii. W czerwcu ukazuje się także singel „Las Palabras De Amor”, który dochodzi do siedemnastego miejsca. „Calling All Girls” zajmuje w Ameryce tylko sześćdziesiątą pozycję. Kolejny singel brytyjski „Back Chat” ląduje na czterdziestym miejscu.
 • 1983 Członkowie Queen postanawiają zawiesić na rok działalność grupy i koncentrują się na projektach solowych. John Deacon gra na basie na singlu duetu Man Friday and Jive Junior, „Packing Up Sounds”. Brian May występuje w Los Angeles z Def Leppard, zostaje producentem albumu grupy Heavy Pettin’ i wydaje własną płytę Star Fleet Project. Mercury pracuje w Monachium nad albumem „Mr Bad Guy”.
 • 1984 W styczniu ukazuje się na singlu „Radio Ga Ga” i zajmuje drugie miejsce. Piosenkę napisał Taylor. Inspiracją dla niego było wyrażenie używane przez trzyletniego synka, który często powtarzał „radio bu bu”. Singel przegrywa walkę o pierwsze miejsce z utworem grupy Frankie Goes To Hollywood zatytułowanym „Relax”. To, co nie udało się w Anglii, Queen rewanżuje sobie w jedenastu innych krajach, gdzie „Radio Ga Ga” jest numerem jeden. W lutym Queen pojawia się na Festiwalu w San Remo. W tym samym miesiącu ukazuje się LP The Works, który w Anglii trafia na drugie miejsce i jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów Queen, tuż po Greatest Hits. Taylor mówi: „Daliśmy im popalić”. W kwietniu ukazuje się singel „I Want to Break Free” i zajmuje trzecią pozycję. W maju Queen gości na Festiwalu Golden Rose w Montreux. W lipcu pojawia się singel „It’s A Hard Life”, który dociera do szóstego miejsca. W sierpniu Queen wyrusza na trasę europejską. Zespół gra cztery koncerty w Wembley Arena. Tymczasem we wrześniu ukazuje się kompilacja filmów wideo zatytułowana We Will Rock You oraz pierwszy singel solowy Mercury’ego wydany pod jego własnym nazwiskiem „Love Kills”. Utwór ten zostaje wykorzystany w ścieżce dźwiękowej unowocześnionego klasyka filmu Metropolia. Ukazuje się także singel Queen „Hammer To Fall”, który dochodzi do trzynastej pozycji. Grupa podejmuje najbardziej kontrowersyjną decyzję w swojej karierze i gra serię wyprzedanych koncertów w Suń City w RPA. Decyzja ta spotyka się z druzgocącą krytyką. Brian May wyjaśnia: „Jesteśmy przeciwnikami apartheidu i wszystkiego, co niesie on ze sobą. Usiłowaliśmy jedynie przerzucić pomost”. W listopadzie ukazuje się bożonarodzeniowy singel Queen „Thank God It’s Christmas”, który ląduje na pozycji dwudziestej pierwszej.
Freddie & Elton John za kulisami Live Aid
Freddie & Elton John za kulisami Live Aid
 • 1985 W styczniu Queen występuje na festiwalu Rock In Rio, po którym jedzie do Australii i Nowej Zelandii w kwietniu, i do Japonii w maju. W kwietniu ukazuje się także drugi solowy singel Mercury’ego „I Was Bom To Love You”, który zajmuje jedenaste miejsce. Album Mr Bad Guy, napisany i wyprodukowany przez Mercury’ego, trafia na szóstą pozycję. W lipcu zespól daje popisowy koncert podczas Live Aid. Sprzedaż płyt grupy znacznie wzrasta, co potwierdza słowa Briana Maya, że „Queen jest prawdopodobnie najlepszą grupą na świecie”. W tym samym miesiącu trzeci singel Mercury’ego z albumu Mr Bod Guy, trafia jedynie na pięćdziesiątą siódmą pozycję. We wrześniu kolejny singel Freddiego „Living On My Own” dociera do pięćdziesiątego miejsca. W listopadzie ukazuje się singel Queen „One Vision” ze ścieżki dźwiękowej filmu Iron Eagle. Dociera do siódmej pozycji. W grudniu ukazuje się w ograniczonym wydaniu komplet The Complete Works.
 • 1986 W marcu ukazuje się utwór „A Kind Of Magic” ze ścieżki dźwiękowej filmu Highlander i trafia na trzecią pozycję. Tytułowy utwór z musicalu Dave’a Clarka Time śpiewany przez Freddiego ukazuje się w maju na singlu i dociera do trzydziestej drugiej pozycji. Jest to jedno z dwóch nagrań z musicalu z udziałem Mercury’ego. W czerwcu album A Kind Of Magie ląduje od razu na pierwszej pozycji. Tego samego miesiąca singel „Friends Will Be Friends” dociera do trzynastego miejsca. Podczas europejskiej trasy zespołu na koncertach Queen obecnych jest blisko milion osób. Magic Tour rozpoczyna się 7 czerwca w Sztokholmie i kończy 9 sierpnia w Knebworth Park – jest to ostatni i jednocześnie największy koncert Queen w Wielkiej Brytanii. Magie Tour przeszła do historii jako pierwsza duża trasa koncertowa za Żelazną Kurtyną: 27 lipca Queen wystąpiło na Nepstadion w Budapeszcie. W październiku utwór „Who Wants To Live Forever” dochodzi do dwudziestej czwartej pozycji. W grudniu ukazuje się LP Live Magie, który zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu płyt.
Magic Tour
Magic Tour
 • 1987 Kolejny „urlopowy” rok dla Queen. Mercury kontynuuje swoją karierę solisty. W lutym wydaje na singlu utwór „The Great Pretender”, który staje się jego największym przebojem indywidualnym, dochodząc do czwartej pozycji w maju. W tym samym miesiącu Mercury spełnia swoje marzenie i występuje w duecie z primadonną operową, Montserrat Caballe, w klubie Ku na Ibizie. Singel „Barcelona”, który został uznany przez Hiszpański Komitet Olimpijski za hymn Igrzysk 1992 roku, dociera do dziewiątej pozycji. Jesienią Taylor formuje zespół The Cross, z którym wyjeżdża w trasę. We wrześniu ukazuje się pierwszy singel The Cross, „Cowboys And Indians”.
 • 1988 Operowa kariera Mercury’ego nabiera rozpędu. Freddie występuje wraz z Caballe w Barcelonie. Kłopoty z gardłem zmuszają Mercury’ego do śpiewania z playbacku, co wywołuje dużo kontrowersji. W październiku ukazuje się album Barcelona, który trafia na dwudziestą piątą pozycję. Ukazuje się singel z albumu, zatytułowany „The Golden Boy”. Ukazuje się debiutancki album The Cross. May i Deacon przyłączają się do grupy Taylora podczas koncertu w Hammersmith Palais.
 • 1989 Trwa operowa kariera Mercury’ego. W styczniu ukazuje się trzeci singel z albumu Barcelona, zatytułowany „How Can I Go On?”. Ląduje niestety tylko na pozycji dziewięćdziesiątej piątej. W maju zostaje wydany singel z nowego albumu Queen The Miracle; utwór nazywa się „I Want It All” i trafia na trzecie miejsce. Duża płyta ukazuje się w tym samym miesiącu. W lipcu singel „Breakthru” dociera do siódmej pozycji i przez siedem tygodni nie opuszcza listy. Kolejny singel „Invisible Man” pojawia się w sierpniu i ląduje na dwunastym miejscu. Na rynek trafia film wideo Rare Live. „Scandal” wchodzi na listy w październiku i dociera do dwudziestego piątego miejsca. W grudniu utwór „The Miracle” nie może przeskoczyć pozycji dwudziestej pierwszej. Także w grudniu pojawia się kompilacyjny album Queen At The Beeb z 1973 roku. Dociera do sześćdziesiątej trzeciej pozycji. Rozpoczynają się prace nad nową płytą.
 • 1990 Coraz częściej pojawiają się w prasie spekulacje na temat stanu zdrowia Mercury’ego, mimo ostrych dementi zespołu. Mówi się, że Freddie cierpi na AIDS. Wychudzony Mercury pojawia się wręczania nagród BRIT. Plotki wybuchają ze zdwojoną siłą. Queen otrzymało nagrodę za wkład w rozwój muzyki. We wrześniu Thę Cross wydaje drugi album. W grudniu ukazuje się film Queen At Wembley.
 • 1991 Rok rozpoczyna się dobrze od pierwszej pozycji singla „Innuendo”. W lutym LP Greatest Hits ponownie wchodzi na listy i ukazuje się nowa duża płyta zatytułowana Innuendo. Zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniach najlepiej sprzedawanych albumów. Queen nagrywa nowe utwory. W marcu ,,I’m Going Slightly Mad” plasuje się na dwudziestej drugiej pozycji. W maju „Headlong” dociera do czternastego miejsca; równocześnie przybiera na sile fala kolejnych plotek o chorobie Mercury’ego. W październiku ukazuje się singel „The Show Must Go On”. Liczne komentarze wzbudza śmiertelnie poważny tekst utworu oraz fakt skompilowania towarzyszącego teledysku ze starych zdjęć. Ostatni album Queen Greatest Hits II ukazuje się miesiąc przed śmiercią wokalisty. 23 listopada Mercury ogłasza publicznie, że jest chory na AIDS. Umiera dobę później. W grudniu Queen otrzymuje nominację do nagrody BRIT dla najlepszej grupy roku 1991. W tym samym miesiącu ukazuje się wznowienie „Bohemian Rhapsody” jako hołd dla zmarłego wokalisty. Utwór wędruje na pierwszą pozycję. Dochód z singla przeznaczony jest na pomoc chorym na AIDS.
 • 1992 W Londynie odbył się koncert poświęcony pamięci Freddie’ego Mercury. Na scenie pojawili się między innymi Elton John, Guns N’ Roses, Roger Daltrey, Liza Minnelli, David Bowie, George Michael, Def Leppard i Spinal Tap. Opublikowano testament wokalisty brytyjskiej grupy Queen Freddie’ego Mercury’ego. Jego majątek oszacowano na około 12 milionów dolarów. Większość cennych przedmiotów i dom w londyńskiej dzielnicy Kensington, artysta pozostawił swojej bliskiej przyjaciółce Mary Austin.

Źródło: Książka „Przedstawienie Musi Trwać” Ricka Sky’a